a

İstanbul’da doktora şiddet için istenen ceza belli oldu

Avcılar'da 31 Aralık'ta öğle paydosunda aşı olmaya gelen Mehmet Saib Ergör kendisine mesai saatinin başlaması için beklemesi gerektiğini söyleyen Dr. Velit Çelebi'ye saldırmıştı. Hazırlanan iddianamenin ardından ilk duruşmada karar çıktı.

Küçükçekmece 17. Asliye Ceza Mahkemesindeki duruşmaya tutuklu sanık Mehmet Saib Ergör SEBGİS sistemi ile katılırken Dr. Velit Çelebi duruşma salonunda hazır bulundu. Taraf avukatları da duruşmaya katıldı.

Duruşmada savunma yapan tutuklu sanık Mehmet Saib Ergör, “Kayınvalidem ve kayınpederimle kovid aşısı yaptırmak için aile sağlığı merkezine gitmiştik. Randevu saati gelmesine rağmen beklememiz söylendi. Önce hemşirelerle görüşüp bekleyemeyeceğimizi söyledim. Ardından müşteki ile görüştüm.

“KENDİME HAKİM OLAMADIM VURDUM”

Kayınpederimin alzaymır hastası olduğunu ve oturamadığını söyledim. Randevu saatinin 12.30 olduğunu hatırlattım. Müşteki bana randevu sistemi ile kendi sistemlerinin farklı olduğunu söyledi. Bekleyeceksiniz kardeşim diye hitap etti.

Lütfen konuşmalarınıza dikkat edin dedim o esnada bana müşteki tarafından bir temas oldu. Ben de dokunmamasını söyledim. Kayınvalidem müdahale ederek müştekiye hitaben ‘belki bizi bekletmez aşımızı yapar’ dedi. Bunun üzerine müşteki kayınvalideme hitaben işinize gelirse bekleyin saat 13.00’te yapacağız dedi.

Ayrıca 6 kişinin tamamı gelmez ise aşıyı yapmama durumlarının da olduğunu söyledi. Ben de kendisine bu bilgilendirmeyi az önce yapmadığı söyledim. Bize hitaben defolun gidin dedi. Düzgün konuşmasını söyleyince elimdeki kâğıtları fırlatarak ne yapacaksın ulan dedi. Görüntülerde de görüleceği üzere arbedenin başlangıcını müşteki başlatmıştır.

Aile bireylerimin bulunduğu ortamda bu şekilde muameleye maruz kaldığım için kendime hakim olamadım ve doktora vurdum. Aslında karşılıklı oldu ama müşteki bana vurmadı. Ben de doktorlara saygılı bir insanım. Huzurda Velit Beyden özür diliyorum. Ben müştekiye hitaben “Geri zekâlılar, böyle bir sistem mi olur demedim. Sisteme yönelik söyledim” diye konuştu.

Mahkeme, sanığın “kamu görevlisini basit yaralama” suçundan 11 bin 250 TL adli para cezası ile cezalandırılmasına karar verirken hükmün açıklanması geri bırakıldı. Sanık Mehmet Saib Ergörün “kamu görevlisine karşı görevinden dolayı hakaret” suçundan beraatine karar verildi. Mahkeme verilen kararla birlikte sanığın tahliyesine hükmetti.

“DAHA CAYDIRICI CEZALAR İSTİYORUZ”

Duruşma sonrasında Küçükçekmece Adliyesi önünde açıklama yapan Dr. Velit Çelebi “Senenin son gününde bir şiddet olayına maruz kalmıştım.  Bugün mahkememiz oldu. Sanık tutuklu şekilde yargılanıyordu. Bugün beraat etti. Para cezası aldı. Para cezası da ertelendi. Açıkçası daha caydırıcı cezalar istiyoruz. İçerde yalan söylediğimizi söylediler. Olayı farklı anlattılar. Biz bunlara itiraz edeceğiz. İnşallah adaletin yerini bulacağına inanıyorum” dedi.

Uzun zamandır sağlıkta şiddetin önlenmesi için çaba sarf ettiklerini belirten avukat Hatice Gülümser Uğurlu, “Bu duruşma bu açıdan çok önemliydi. Neredeyse bir ilki yaşadık. İlk olarak tutuklama gerçekleşti. Özellikle burada sağlık hizmetleri kanununun katkısı olduğunu düşünüyoruz. Maalesef sosyal medyanın da etkisi olduğunu düşünüyoruz. Böyle bir olaydan dolayı ilk defa tutuklama oldu. Müvekkilim basit yaralama ve hakarete maruz kalmıştı. Basit yaralama suçundan haksız tahrik indirimi istedi karşı taraf.

Sorun sistemden kaynaklı değil de hekimden kaynaklı bir sorunmuş gibi her zaman için çok üzücü. Sevindirici olan sağlık çalışanına şiddet uygulamasından dolayı mahkeme huzurunda özür diledi. Sağlıkta şiddetin önlenmesi için sanık ve avukatları bir hesaplaşma sürecine girdi bu sevindirici bir gelişme.

Basit yaralamadan haksız tahrik indirimi almadan ceza aldı. Haksız tahrik indirimi sistemden kaynaklı sorunları sağlık çalışanına yüklemek demektir.  Hakaretten dolayı beraat etti. Biz bu konuda itirazda bulunacağız” ifadelerini kullandı. 

https://www.sozcu.com.tr/2022/gunun-icinden/istanbulda-doktora-siddet-icin-istenen-ceza-belli-oldu-6897658/

0 0 0 0 0 0
YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Sıradaki haber:

Köpeğe şiddet uyguladı

HIZLI YORUM YAP

0 0 0 0 0 0

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için inceleyebilirsiniz.