a

İTÜ’de fail erkeğe verilen uzaklaştırma kararı uygulanmıyor

İstanbul Teknik Üniversitesi'nde cinsel saldırı failinin uzaklaştırma kararını ihlal etmesi ve yönetimin yaptırım uygulamaması protesto edildi.

İstanbul Teknik Üniversitesi’nde okuyan kadın öğrenci, aynı bölümde bir erkek öğrenci tarafından cinsel saldırıya uğramıştı. Fail hakkında hukuki süreç başlatılmış, uzaklaştırma kararı verilmişti. Ancak fail, uzaklaştırma kararına uymadı ve üniversite yönetimi faile hiçbir yaptırım uygulamadı.

Feminist Hukuk, Çağlayan Adliyesi’nde görülecek uzaklaştırma koruma tedbirinin uygulanmasına dair duruşma öncesinde basın açıklaması gerçekleştirdi. “İTÜ’de tacize yer yok” pankartını taşıyan öğrenciler şunlar söyledi:

“İstanbul Teknik Üniversitesi rektörlüğüne, koruma tedbirinin ihlal edildiğini ve faille aynı derslere girmek zorunda kaldığını bildiren arkadaşımıza rektörlükten: “O da öğrenci ne yapalım?” gibi bir cevapla dönüş yapıldı. Sonrasında rektörlük tarafından Cinsel Tacizi Önleme Komisyonu’na yönlendirilen arkadaşımız, CİTÖK’ün yalnızca adının var olduğunu ve üniversite yönetimi tarafından komisyonun süresiz bir şekilde dağıtıldığını öğrendi.

Bu süreçte rektörlük tarafından defalarca mağdur edilen arkadaşımız, eğitimine bir dönem farklı bir üniversitede devam etmek zorunda bırakılmış bir dönemse sadece online ders alabilmiştir. Fail erkekler hiçbir şey olmamış gibi hayatlarına devam ederken üniversiteli kadınların eğitim hayatlarının sekteye uğramasını ve bizlerin mağdur edilmesini kabul etmiyoruz.

İstanbul Teknik Üniversitesindeki Cinsel Tacizi Önleme Komisyon’u derhal etkin bir şekilde işletilmeye başlamalıdır ve ihlal edilen uzaklaştırma kararıyla ilgili bir süreç yürütülmelidir. Tüm üniversitelerde CİTÖK ve CTS’lerin açılması ve etkin bir şekilde işletilmesi için bu talebi yükseltmeye ve kampüslerin biz üniversiteli kadınlar ve LGBTİ+’lar için cinsel tacizden, erkek şiddetinden arındırılmış güvenli kampüsler haline gelene kadar mücadele etmeye devam edeceğiz. Yaşasın feminist dayanışmamız!”

https://direnisteyiz31.org/ogrenci-hareketi/itude-fail-erkege-verilen-uzaklastirma-karari-uygulanmiyor/

0 0 0 0 0 0
YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Sıradaki haber:

6 yaşında evlendirme davasında yeni gelişme!

HIZLI YORUM YAP

0 0 0 0 0 0

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için inceleyebilirsiniz.