a

İzmir Barosu deprem sonrası cezaevlerinde yaşananları Adalet Bakanlığı’na sordu

Deprem bölgesindeki cezaevlerinde yaşanan işkence ve hak ihlallerini Adalet Bakanlığı’na soran İzmir Barosu, iddialar hakkında açıklama yapılmasını talep etti.

İzmir Barosu, deprem sonrası Hatay T Tipi Kapalı Cezaevi ve Maraş Türkoğlu 1 No’lu L Tipi Kapalı Cezaevindeki ağır hak ihlalleri, tutsakların yaşam hakkı ve işkence/kötü muamele yasağını ihlal edecek şekilde muamelelere maruz kaldıklarına ilişkin çeşitli bilgi ve görüntüleri Adalet Bakanlığı’na sordu.

Kahramanmaraş merkezli 10 ili etkileyen 7.7 ve 7.6 büyüklüğünde meydana gelen depremlerden sonra  bölgede bulunan cezaevlerindeki yaşananları ve görüntülere yansıyan hak ihlallerini Adalet Bakanlığı’na soran İzmir Barosu, konuyla ilgili kamuoyunun aydınlatılmasının hayati önem taşıdığını ifade etti.

“İDDİALAR HAKKINDA AÇIKLAMA YAPILSIN

  • İzmir Barosu yaptığı açıklamada Adalet Bakanlığı’ndan şunları talep etti,
  •  “Hatay, Malatya ve Türkoğlu Cezaevlerinde yaşandığı iddia edilen ölüm ve yaralanmalar hakkında açıklama yapılması,
  • Yazı ekinde bulunan listede yer alan cezaevlerinin deprem sebebiyle hasar görüp görmediğine ilişkin bilgi verilmesi,
  • Hasar görmüş cezaevlerinde bulunan mahpusların; hangi cezaevlerine nakledildiğine ilişkin bilgi verilmesi,
  • Yazı ekindeki listede yer alan cezaevlerindeki tüm mahpusların yaşam hakkının korunmasına yönelik tedbirler hakkında bilgi verilmesi,
  • Mahpusların yaşam hakkı ve işkence/kötü muamele yasağını ihlal edecek şekilde muamelelere maruz kaldıklarına ilişkin iddialar hakkında açıklama yapılması,
  • Tüm cezaevlerinde bulunan mahpusların aileleri ve yakınları ile süre kısıtlaması olmadan görüntülü görüşme, iletişim kurma hakkının tanınması ve bu konuda zaman geçirmeden gerekli işlemlerin yapılması.”

https://www.evrensel.net/haber/481593/izmir-barosu-deprem-sonrasi-cezaevlerinde-yasananlari-adalet-bakanligina-sordu

0 0 0 0 0 0
YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Sıradaki haber:

“İstanbul Sözleşmesi Yaşatır” konulu online seminer ve atölye çalışması yapılacak

HIZLI YORUM YAP

0 0 0 0 0 0

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için inceleyebilirsiniz.