a

İzmir Barosu: Kabahat duyurusunda bulunacağımızı bildiriyoruz

İzmir'de LGBT bireylerin de bulunduğu bir küme üniversite öğrencisi, Onur Haftası aktiflikleri kapsamında Ege Üniversitesi bahçesinde bugün 2'nci Onur Pikniği aktifliği düzenleyeceğini duyurdu. Lakin öğrenciler çeşitli kümelerden tehdit aldıkları ve can güvenliklerinin olmadığı münasebeti ile aktifliği iptal etti.

Etkinliğin iptalinin akabinde İzmir Barosu önünde toplanıp basın açıklaması yapmak isteyen kümeye polis müsaade vermedi ve ihtarların akabinde müdahale etti. Polisin müdahalesini önlemeye çalışan avukatlar da darbedildi.

“SUÇ DUYURUSUNDA BULUNACAĞIMIZI BİLDİRİYORUZ”

Polis müdahalesi üzerine İzmir Barosu açıklama yaptı. Baro tarafından yapılan yazılı açıklama şöyle: * “Ege Üniversitesi öğrencilerinin, Onur Haftası kapsamında, 2 Haziran 2023 tarihinde yapmayı planladıkları piknik aktifliğine rektörlük müsaade vermemiş, bu nedenle öğrenciler yasaklamaya karşı İzmir Barosu önünde Özgür Kürsüde bir basın açıklaması yapmak istemişlerdir. Basın açıklamasına müsaade vermeyen emniyet güçleri, öğrencilere ve orada bulunan idare konseyi üyelerimize ve başka meslektaşlarımıza şiddet uygulamışlar ve biber gazı ile saldırmışlardır. * İzmir Barosu LGBTİQ+ Hakları Komisyonu’ndan sorumlu idare şurası üyemiz Avukat Gamze Şimşek ile meslektaşlarımızın ve yurttaşlarımızın bir kısmı darp edilmiş, İzmir Barosu Lider Yardımcısı Av. Zöhre Dalkıran ve öteki iştirakçiler biber gazından etkilenmişlerdir. İzmir Barosu Özgür Kürsüsü, İzmir’deki tüm yurttaşların fikir ve söz özgürlüklerini sonuna kadar kullanabilecekleri, hak arayışlarını lisana getirebilecekleri sembol niteliğinde bir buluşma noktasıdır ve İzmir Barosu merkez binası hudutları içindedir. Baromuza, meslektaşlarımıza ve yurttaşlarımıza yönelik bu saldırıyı lanetliyor ilgililer hakkında cürüm duyurusunda bulunacağımızı bildiriyoruz.”

https://jurnalci.com/izmir-barosu-kabahat-duyurusunda-bulunacagimizi-bildiriyoruz-844325.html

0 0 0 0 0 0
YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Sıradaki haber:

Kız öğrenciyi mit’e alacağız diyerek yapılan istismarda 2 okul müdürü ihraç edildi!

HIZLI YORUM YAP

0 0 0 0 0 0

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için inceleyebilirsiniz.