a

KADEM’in Kadın Destek Merkezi açıldı

Kadın ve Demokrasi Derneği'nce (KADEM) paydaş kurumların desteğiyle kentte yaşayan kadınların psikososyal, ekonomik ve eğitime ilişkin sorunlarına çözüm üretmek amacıyla kurulan Kadın Destek Merkezi açıldı.

KADEM Mütevelli Heyeti Başkanı Sümeyye Erdoğan Bayraktar, açılışın ardından basın mensuplarına yaptığı değerlendirmede, merkezin, kadınların kapsamlı bir şekilde hizmet aldıkları bir proje olduğunu, çeşitli hizmetler verildiğini söyledi.

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı, Sağlık Bakanlığı, Milli Eğitim Bakanlığı, Gençlik ve Spor Bakanlığı, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı ortaklığında, Zeytinburnu Belediyesi, Fatih Belediyesi, Beyoğlu Belediyesi desteğiyle bir İstanbul Kalkınma Ajansı (İSTKA) projesi olarak hayata geçirilen Fatih Edirnekapı’daki Kadın Destek Merkezi’nin resmi açılış töreni gerçekleştirildi. KADEM Yönetim Kurulu Başkanı Saliha Okur Gümrükçüoğlu, törende, basın mensuplarının 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü’nü kutlayarak, projelerin ve eğitimlerin duyurulmasına destek veren gazetecilere teşekkür etti. KADEM’in, kadınları desteklemek ve onların iyi oluş hallerine katkı vermek adına pek çok faaliyet yürüttüğünü, 10 yıldır binlerce kadına farklı alanlarda destek olmaya çalıştıklarını anlatan Gümrükçüoğlu, kadınların şiddet ya da maddi sorunlar dışında da sorunları olduğunu dile getirdi. Bu noktada kadınlara destek verecek, hepsinden önemlisi ihtiyaçlarını tespit edecek bir adres olmak istediklerini ifade eden Gümrükçüoğlu, “Kadınların gereksinimlerine, isteklerine duyarlı, sürdürülebilir ve bütüncül yaklaşımlı bir Kadın Destek Merkezi kurduk. Merkezimizi dil, din, ırk, etnik grup ayırt etmeksizin kadınların erişebileceği ve yardım alabileceği bir yapıda oluşturduk. Merkezimizde İstanbul’da yaşayan, eğitimde veya istihdamda yer almayan genç kadınlara ulaşmayı hedefliyoruz. Özellikle çocuk evlerinde kalan 15 ila 18 yaş arasındaki kız çocukları ile geçici koruma statüsünde bulunan genç kadınlar bu hizmetlerimizden yararlanabilecek.” diye konuştu. Gümrükçüoğlu, merkezin işleyişine ve hangi alanlarda hizmet verdiğine ilişkin şu bilgileri paylaştı: “Kadınlar ilk olarak bize başvurduklarında buradaki danışanlarımız, psikologlarımız, sosyal hizmet uzmanlarımızla görüşüyorlar. Riskleri, ihtiyaçları, güçlü yanlarını, zayıf yanlarını beraber tespit ediyorlar ve beraber bir yolu yürümeye başlıyorlar. Kapıdan girdiği anda her kadının danışanıyla kendisini çizdiği özel bir rotası var. Bunlara ‘bireysel güçlendirme süreçleri’ diyebiliriz. Tabii bu süreçte gerekli olduğu hallerde biz onları ilgili kurumlara yönlendiriyoruz. Pek çok kurumla protokol halindeyiz. Oralarda sosyal haklarını öğreniyorlar ve bu erişimi sağlıyoruz. Kimi zaman eğitim ve istihdam anlamında eksikleri oluyor, bu anlamda destek veriyoruz. Ayrıca merkezimizde kurslar ve atölyeler de var. Kadınlara vakitlerini değerlendirip, iyi oluş hallerini hızlandıracak ortam sağlıyoruz. KADEM olarak hazırladığımız kitaplarla, yayınlarla, eğitimlerle onları destekliyoruz.”

https://www.star.com.tr/guncel/kademin-kadin-destek-merkezi-acildi-haber-1759719/

0 0 0 0 0 0
YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Sıradaki haber:

‘Kadına şiddete hayır’ dediler

HIZLI YORUM YAP

0 0 0 0 0 0

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için inceleyebilirsiniz.