a

“KADES VARSA HAYAT VAR!”

Şiddet gören ya da şiddete maruz kalma ihtimali olan kadınlar cep telefonlarında yüklemiş oldukları KADES uygulamasında bulunan Acil Çağrı Butonuna basmaları halinde olay yerine en yakın kolluk birimi (polis/jandarma) tarafından kendilerine kısa sürede yardım ulaşmakta ve şiddet oluşumu önlenmekte.

Ordu İl Jandarma Komutanlığınca (Aile İçi Şiddetle Mücadele ve Çocuk Kısım Amirliği ile İlçe Jandarma Komutanlıklarınca), 2022 yılı ilk on aylık dönemde (01 Ocak – 31 Ekim 2022) icra edilen KADES uygulaması tanıtım faaliyetleri kapsamında jandarma sorumluluk bölgesinde ikamet eden (17.296) kadın vatandaşın cep telefonuna KADES uygulamasının yüklenmesi konusunda yardımcı olunmuş, (22.450) kadına 6284 Sayılı Ailenin Korunması ve Kadına Yönelik Şiddetin Önlenmesine Dair Kanun kapsamında seminer verilmiş ve KADES Uygulaması tanıtım broşürü dağıtılmıştır.

Uygulamanın geniş kitlelere duyurulması ve farkındalık oluşması maksadıyla, özellikle alışveriş merkezlerinde (AVM), şenlik alanlarında, fabrikalarda, köylerde, yol kontrol noktalarında, METİP alanlarında ve kadınlara ulaşabildiğimiz her yerde seminer faaliyetlerinin icra edilmesi ve broşür dağıtılması sağlanmış olup, tanıtım faaliyetleri devam ediyor. Yapılan çalışmalar ve tanıtım faaliyetleri sonucunda, sorumluluk bölgesinde 2022 yılı içerisinde KADES uygulaması üzerinden (127) ihbar olayı gerçekleşmiş olup söz konusu başvurulara en kısa sürede müdahale edilerek gerekli adli işlemlerin gerçekleştirilmesi sağlandı. 

0 0 0 0 0 0
YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Sıradaki haber:

Kadına şiddete karşı yeni proje: Kadına El Kal-ka-maz

HIZLI YORUM YAP

0 0 0 0 0 0

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için inceleyebilirsiniz.