a

Kadın adayların ortak gündemi: İstanbul Sözleşmesi

CHP, İyi Parti, TİP ve Yeşil Sol’dan kadın adaylar KADER’in forumunda buluştu. Yeşil Sol’dan Kahraman ve TİP’ten Koçak, LGBTİ+’lara anayasal güvence sözü verirken, İYİ Parti’den Yalan, “Herkesi kucaklamak için buradayız” dedi.

Kadın Adayları Destekleme Derneği (KADER) 26 Nisan’da, Ankara’da siyasi partilerin kadın adaylarının tanıtıldığı bir forum düzenledi. Foruma Cumhuriyet Halk Partisi (CHP), İYİ Parti, Yeşiller ve Sol Gelecek Partisi (Yeşil Sol Parti) ve Türkiye İşçi Partisi’nin kadın adaylarının yanı sıra pek çok sivil toplum örgütü katıldı.

Forum, KADER Ankara Başkanı Meltem Ersan’ın konuşmasıyla başladı. Demokrasilerin eşitlik sağlanmadan mümkün olamayacağını ve ülkenin kalkınmasının ancak toplumsal cinsiyet eşitliği ile doğru orantılı olarak gerçekleşebileceğini belirten Ersan, partilerin kadın milletvekili adayları oranlarını da paylaştı. Millet İttifakı’nın yüzde 27, Cumhur İttifakı’nın yüzde 18, Ata İttifakı’nın yüzde 29, Sol Parti’nin yüzde 33, Memleket Partisi’nin yüzde 27, Emek ve Özgürlük İttifakı’nın yüzde 41,75, Yeşil Sol Parti’nin ise yüzde 41,83 oranlarında kadın aday gösterdiğini söyleyen Ersan, “Eşitliğe yakın gördüğümüz örnekler elbette bizi gururlandırıyor ancak henüz eşitliğin sağlandığını görmüyoruz” dedi.

‘El verelim’ sloganıyla çıktık yola

Mecliste toplumsal cinsiyet eşitliğinin sağlanması konusunda hem seçmene, hem sivil toplum örgütlerine hem de basına görevler düştüğünü belirten Ersan, “Kadın örgütleri olarak şapkamızı önümüze koyup, yerelden başlayarak seçmenlerin bilgilendirilmesi ve kadın adayların desteklenmesi konusunda farklı çalışmalar yapacağız ve kadın adayların yanında olacağız” dedi.

Basını bu dönemde yapılan çalışmaları yaygınlaştırmaya ve ne şekilde yapıldığını daha fazla göstermeye çağıran Ersan, kadın adaylardan en büyük taleplerinin ise dayanışma içerinde hareket etmeleri olduğunun altını çizdi. Ersan, tüm adayları mecliste görmeyi umduğunu belirtti ve “Zorlu bir seçim. ‘El verelim’ sloganıyla çıktık yola. Sosyal medyada da sizleri desteklemeye devam edeceğiz. Özellikle Ankara’daki adayların yanında olacağız” dedi.

“Ele ele tutuşarak başaramayacağımız hiçbir şey yok”

Forumun moderatörlüğünü Kadın Koalisyonu’dan Selma Acuner ve Türk Kadınlar Birliği Başkanı Sema Kendirci yaptı.

Acuner, değişmenin kadınlarla geldiğine inanan biri olduğunu ve yıllardır bunun için mücadele ettiğini belirtti ve “Herkes eşit, herkes özgür, herkes tok olana kadar çalışalım.” dedi. Sema Kendirci ise 100 yıldır eşitlik için yapılan mücadeleye dikkat çekti ve “Ama artık bu mücadele kısalsın. Hep birlikte adımız sanımız fark etmeksizin o mecliste oturalım. Ele ele tutuşarak başaramayacağımız hiçbir şeyin olmayacağına inananlardanım” dedi.

Konuşmaların ardından kadın adaylar tek tek söz aldı. Kürsüye çıkarak kendini tanıtan adaylar Elif Tokkaya Sevinç (CHP), İrem Yaman (İYİ Parti), Yelda Koçak (TİP), Selma Gürkan (Yeşil Sol Parti), Aysun Palalı (CHP), Fatma Özkan (İYİ Parti), Yersu Büyükdağ (TİP), Ruken Dilara Zaf (Yeşil Sol Parti), Armağan Erdoğan (CHP), Misket Elif Çongur (TİP), Sıla Altun (Yeşil Sol Parti), Sevgi Yalan (İYİ Parti), Dilara Mahmure Dolgunyürek (TİP), Hatice Göz (Yeşil Sol Parti), Aylin Yaman (CHP), Mehtap Demirkan Özdemir (İYİ Parti), Ebru Beşe (TİP), Gülten Kahraman (Yeşil Sol Parti) ve Sima Ari (Yeşil Sol Parti) oldu.

“Bir LGBTİ+ olarak sürekli hedef gösterilmekten yoruldum”

Adaylar arasında çok sayıda avukat, doktor, gazeteci ve akademisyenin yanı sıra üniversite öğrencileri vardı. TİP’in Ankara 2. Bölge, 3. Sıra adayı Yersu Büyükdağ ve Yeşil Sol Parti’nin Ankara 1. Bölge 6. Sıra adayı Sıla Altun aday gösterilen öğrenciler arasındaydı.

Yersu Büyükdağ, Türkiye’de şimdiye kadar kadın haklarının, LGBTİ+ haklarının, hayvan haklarının çok büyük zarar gördüğüne dikkat çekti ve “Bir LGBTİ+ olarak sürekli hedef gösterilmekten, sapkın olarak etiketlenmekten yoruldum. Özellikle kadınların ve öğrencilerin mecliste olması gerektiğini düşünüyorum” dedi.

Sıla Altun ise üniversitelerde yaşanan sorunlar nedeniyle KYK yurtlarının artık yaşanamaz hale geldiğine vurgu yaptı ve “Kadınların ve LGBTİ+’ların sesinin, sözünün kısılmaya çalışıldığını görüyoruz. Biz kadınlar ve LGBTİ+’lar olarak yan yana mücadele ediyoruz. Baharı hep beraber getireceğiz. Çünkü kadınım, çünkü yıl 2023, çünkü AKP iktidar, çünkü durum çok vahim” dedi.

İstanbul Sözleşmesi ve 6284 ortak vaat

Adayların ortak vaadi İstanbul Sözleşmesi’nin yeniden imzalanmasını sağlamak ve 6284 sayılı Ailenin Korunması ve Kadına Karşı Şiddetin Önlenmesine dair Kanun’un pazarlık konusu yapılmasını engellemek oldu. Adaylar, 20 yıldır kadın haklarının gasp edildiği bir sistemde yaşadıklarını, artık bunu değiştirmek için mecliste mücadele edeceklerini ve demokrasiye duyulan özlemi gidermek için çalışacaklarını ifade ettiler. Eşitsizliğe, haksızlığa, liyakatsizliğe karşı duracaklarını ve evrensel hukuk değerleri ve ilkeleri doğrultusunda bir hukuk sistemi inşa etmek ve adil yargılanma hakkını sağlamak için çaba harcayacaklarını söylediler. Kadın adaylar, ev içi emeğin görünür olması, iş yerlerindeki kreş sorununun çözülmesi, yaşanan deprem nedeniyle katlanan mağduriyetlerin giderilmesi, toplum sağlığı temelli bir sağlık sisteminin inşa edilmesi vb. birçok konuda sokakta sürdürdükleri mücadeleyi meclise taşıyacaklarının sözünü verdiler.

Adayların konuşmasının ardından Sema Kendirci, adaylardan kadın örgütleriyle ilişki kurmalarını talep ederek “Geleceği belirleyecek olan kadın örgütleri, partinize kadın örgütleriyle ilişki kurmayı öğretin” dedi.

TİP, İyi Parti ve Yeşil Sol’dan LGBTİ+ hakları sorusuna yanıtlar

Sorular bölümünde Kaos GL’den Seçin Tuncel “Ayrımcılıkla ilgili bir planınız var mı, ne yapacaksınız? İleride bizimle çalışacak mısınız?” diye sordu. Tuncel’in sorusunu TİP’in adayı Yelda Koçak şöyle yanıtladı:

“Biz trans kadın Esmeray’ı aday gösterdik mesela. Bizim LGBTİ+ politikamız da LGBTİ+ örgütleriyle şekilleniyor. LGBTİ+’ların ayrımcılığa uğramamasını anayasal güvenceye alacağız. LGBTİ+’lar için istihdam edilmenin önündeki engelleri kaldıracağız. Cinsel yönelime dayalı ayrımcılığa karşı her türlü hukuki çalışmayı yapacağız.”

Tuncel’in sorusunu, İYİ Parti adayı Sevgi Yalan da “Herkesi kucaklamak için buradayız. Kimseyi ötekileştirmeden herkesle çalışmaya devam edeceğiz” diye yanıtladı.

Yeşil Sol Parti adayı Gülten Kahraman ise, “Toplumsal, kültürel alanda, başta LGBTİ+ cinayetleri olmak üzere her türlü eşitsizliği ve ayrımcılığı ortadan kaldırmayı hedefliyoruz. Yeşil Sol Parti olarak gerekli önlemleri alıyoruz” dedi.

Selma Acuner de, kadın adaylardan Kadın ve Eşitlik Bakanlığı kurulmasının ve “eşit katılım ve temsil yasası” hazırlanmasının sözünü aldı.

Kapanış konuşmasını da yapan Meltem Ersan tüm adaylara bol şans diledi ve “Eminim ki hepiniz seçileceksiniz. Biz de yanınızda olacağız. Yolunuz açık olsun” dedi.

Forum, adayların birbirine iyi dileklerini iletmesiyle tamamlandı.

https://kaosgl.org/haber/chp-iyi-parti-tip-ve-yesil-sol-dan-kadin-adaylarin-ortak-gundemi-istanbul-sozlesmesi

0 0 0 0 0 0
YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Sıradaki haber:

Gaziantep’in en utanç verici tablosu

HIZLI YORUM YAP

0 0 0 0 0 0

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için inceleyebilirsiniz.