a

“Kadın cinayetlerinde bireysel silahlanmanın etkisi görülüyor”

Ülkemizde her yıl yüzlerce kadın cinayeti işlenmekte ve bunlarla ilgili veriler paylaşılmakta.

Ülkemizde her yıl yüzlerce kadın cinayeti işlenmekte ve bunlarla ilgili veriler paylaşılmakta. Ama paylaşılan verilerden ziyade yaşanan her bir kadın cinayetinin arka planın da bir yaşam, bir aile ve sevenlerinin olduğunu unutmamak gerekiyor. Alınan önlemlerin yetersizliği ya da eğitim düzeyiyle beraber bilinçlenme noktasında ülkemizde büyük sıkıntılar yaşanmakta. Cinayetlere yönelik birçok platform ve STK mücadele ediyor ama yönetim ile karar alıcıların kesin çözümlerle cinayetleri durdurmaya yönelik kararlar alması gerekiyor. Geçtiğimiz yılın verileri ile gelecek yıla yönelik alınabilecek tedbirleri Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu üyesi Tuana Gençer, gazetemize anlattı.

“SAYILARI KONUŞUYORUZ AMA KONU SAYILARDAN İBARET DEĞİL”

2022 yılı verilerine göre 334 kadın cinayeti işlendi ve 245 kadın da şüpheli şekilde öldü. Bunu nasıl değerlendiriyorsunuz? -Tuana Gençer: Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu’nun 2021 verilerine göre 280 kadın cinayeti, 217 şüpheli kadın ölümü yaşanmıştı. 2022 verileri ise 334 kadın cinayeti ve 245 şüpheli kadın ölümü şeklinde sonuçlandı. Sayıları konuşuyoruz ama konu sayılardan ibaret değil. Ölen kadınların her birinin bir yaşamı, ailesi, sevenleri vardı. Bahsettiğim sayılara bakıldığında bir yıl içerisinde kadın cinayeti ve şüpheli kadın ölümü sayısının arttığını görüyoruz. Devlet yetkililerinin verilerine göre ise kadın cinayetlerinin azaldığı ifade edilirken, şüpheli kadın ölümlerinden hiç bahsedilmiyor. Esasında kadın ölümleri manipüle ediliyor. Şüpheli kadın ölümlerine bakıldığında ise kadınların ya yüksekten kendilerini atarak intihar ettikleri ya da şakalaşırken öldükleri belirtiliyor. Son günlerde faillerin yarattıkları ölümlerin neden şüpheli hale soktukları araştırılmalı. Kadın cinayetlerinde dahi etkili bir soruşturma ve kovuşturma süreci yürütülmediği için failler bundan güç alıyor ve ölümleri şüpheli hale getirerek gizleyebileceklerini düşünüyor. Şüpheli ölümlerden bahsedilmeyerek aslında ölümler de yok sayılıyor. Biz kendi çabalarımızla davanın üstüne gittiğimizde şüpheli ölümlerin altından aslında cinayet çıkıyor. Şu da var ki kadın cinayetlerinin yüzde 60’ının ateşli silahlara işlendiği de ortaya çıktı. Bu da aslında bireysel silahlanmanın ne kadar arttığını gösteren bir veri.

http://www.zafergazetesi.org/haber/Kadin-cinayetlerinde-bireysel-silahlanmanin-etkisi-goruluyor/93825

0 0 0 0 0 0
YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Sıradaki haber:

Darp edilen kadınlara soruşturma

HIZLI YORUM YAP

0 0 0 0 0 0

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için inceleyebilirsiniz.