a

 ‘Kadın Dostu Kent’ projesine destek

İZMİR Ticaret Odası'nın Dokuz Eylül Üniversitesi Mimarlık Fakültesi Şehir ve Bölge Planlama Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Mercan Efe Güney'le birlikte gerçekleştirdiği "Kadına Yönelik Şiddetle Mücadelede Kent Planlama Yaklaşımı" projesine, İzmir Emniyet Müdürü Mehmet Şahne'den destek geldi.

Kadınların, kentin her alanında güvenlik endişesi taşımadan bulunabilmesi için yapılan örnek planlamanın Kültürpark’ta uygulamaya geçmesinin çok faydalı olacağını belirten Şahne, her türlü desteğe hazırız olduklarını belirtirken, İzmir Ticaret Odası Başkanı Mahmut Özgener de kadının üretim sürecinde olmadığı bir ekonominin büyüyemeyeceği inancında olduklarını vurgulayıp, bu nedenle projeyi önemsediklerini söyledi. İzmir Ticaret Odası’nın (İZTO) 2022-2026 dönemi için seçilen Yönetim Kurulu’nun İzmir İl Emniyet Müdürü Mehmet Şahne’ye yaptığı ziyarette, İZTO Yönetim Kurulu Üyesi Mimar Jülide Tutan Hergül, “Kadına Yönelik Şiddetle Mücadelede Kent Planlama Yaklaşımı Projesi-Çiğli Örneği’ne ilişkin İzmir Emniyet Müdürü Mehmet Şahne’ye bilgi verdi.

‘ÖRNEK BİR PLANLAMA YAPILDI’

Projenin Çiğli örneğinde kadınlarının güvenli bir şekilde yaşaması için örnek bir kentsel planlamanın yapıldığına dikkat çeken Hergül, “Sokak lambalarından ıssız noktalara, toplu taşımadan yeşillendirmeye kadar her detayı ‘kadın dostu kent’ anlayışıyla inceledik. Ortaya başarılı bir model çıktı. Ancak henüz uygulama aşamasına geçemedik. Bu konuda İzmir Emniyet Müdürlüğü’müzün desteklerini bekliyoruz” dedi.

‘KÜLTÜRPARK MODELİ’Nİ HAYATA GEÇİRELİM’

Projenin kadınların güvenliği için dikkat çekici olduğunu söyleyen İzmir Emniyet Müdürü Mehmet Şahne, “Kentimizin merkezinde bu gözle incelenmesi gereken çok önemli bir alan var; Kültürpark. Ne yazık ki özellikle akşam saatlerinde bu bölgede güvenlik açısından olumsuz gelişmeler yaşanabiliyor. Projenin Konak-Kültürpark örneğinin hayata geçmesi için, Emniyet Müdürlüğü olarak her türlü desteğe hazırız. O bölgede bulunan karakolumuz da bu anlamda önemli bir rol üstelenecektir. Kadınlarımızın güvenli bir kentte yaşaması hepimizin öncelikleri arasında” diye konuştu.

‘KADIN ÜRETİM SÜRECİNDE OLMAZSA EKONOMİ BÜYÜYEMEZ’

Kadının üretim sürecinde olmadığı bir ekonominin büyüyemeyeceğini vurgulayan İZTO Yönetim Kurulu Başkanı Mahmut Özgener de “Kadına Yönelik Şiddetle mücadele edebilmek ve kadın istihdamının artmasına destek olmak amacıyla ilk olarak Çiğli Belediyesi ve Bornova Belediyesi ile çalışmalara başladık. Kadınların, kentin her alanında güvenlik endişesi taşımadan hayata katılabilmesi için örnek bir planlama yapıldı. Proje kapsamında yeni mezun 5 kadın şehir plancısı istihdam edildi. Mevcut duruma bakıldı, sorunlar tespit edildi, çözüm önerileri geliştirildi. Emniyet Müdürümüz Mehmet Şahne’nin desteğiyle projemiz en kısa sürede uygulamaya da geçecek” dedi.

https://www.dha.com.tr/yerel-haberler/izmir/iztonun-kadin-dostu-kent-projesine-izmir-emn-2162630

0 0 0 0 0 0
YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Sıradaki haber:

Kadına Şiddet Kanayan Yaramız

HIZLI YORUM YAP

0 0 0 0 0 0

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için inceleyebilirsiniz.