a

Kadın katili düzeninize susmuyoruz!

Tarsus Kadın Platformu, kentte evli olduğu Mahsun Ekinci tarafından öldürülen Emine Ekinci için açıklama yaptı. Açıklamada "İstanbul Sözleşmesi uygulamada olsaydı Emine yaşıyor olacaktı" denildi.

Tarsus Kadın Platformu, kentte Emine Ekin’in evli olduğu Mahsun Ekinci tarafından öldürülmesini protesto etti. Tarsus Kadın Platformu tarafından yapılan açıklamada Tarsus’ta Emine Ekinci’nin evli olduğu Mahsun Ekinci tarafından ateşli silahla öldürüldüğü belirtilerek; “Geride henüz hiçbir şeyin farkında olmayan 2 küçük çocuk ve bir kadının yarım kalan hayatı, hayalleri kaldı. Devlet bir kadını daha korumadı. Tıpkı Eskişehir’de aynı gün sevgilisi olduğu iddia edilen erkek tarafından katledilen 22 yaşındaki Tuğçe Can gibi. Tıpkı katledilen diğer kardeşlerimiz gibi. Emine, ondan önceki kadın cinayetlerine engel olmadığınız, fail erkekleri koruduğunuz, 6284’ü uygulamadığınız için katledildi. Suçlu sizsiniz. Suçlu İstanbul Sözleşmesi’ni bir gecede fesh eden iktidarınızdır” denildi.

“MEDYA ERKEK ŞİDDETİNE BAHANE BULARAK ŞİDDETİ MEŞRULAŞTIRMASIN”

Kadınlar hemen her gün cinsel şiddete, tacize ya da tecavüze uğradığı, her yeni güne kadın cinayeti haberi ile uyanıldığı ifade edilen açıklamada şöyle denildi; “Havuz medyası bu taciz, tecavüz, şiddet haberlerini sıradan vakalar olarak sayfalarına taşıyor. Erkek şiddetine bahaneler üreterek yapılan bu haberler ne yazık ki kadına yönelik şiddetin ateşini harlamaktadır. Buradan bir kez daha sesleniyoruz erkek şiddetine bahane bularak şiddeti meşrulaştırmayın, suç ortaklığına soyunmayın. Kadın cinayetleri münferit değil, politiktir.”

“FAİLLER İSTANBUL SÖZLEŞMESİNİN KALDIRILMASINDAN GÜÇ ALIYOR”

İçişleri Bakanının açıklamasına göre erkek şiddetinin geçen yıl 273 kadını öldürdüğü belirtilen açıklamada; “Bu rakama halen ‘şüpheli ölüm’ olarak görülenler dahil değil ne yazık ki. Türkiye’de 2008 yılından bu yana işlenmiş kadın cinayetlerinde ölen kadınlara ilişkin bilgi veren dijital arşiv anıtsayaç, 2023 yılının henüz 12. Gününde 10. kadın cinayetini işaret ediyor. Anıtsayaçta bu kadar kadın ismi yeter! Yeter artık bir kişi daha eksilmek istemiyoruz! Bu rakamlarla birlikte İstanbul Sözleşmesinin birinci maddesine bakalım ‘Kadınları her türlü şiddetten korumak, kadınlara yönelik şiddet ve ev içi şiddeti önlemek, kovuşturmak ve ortadan kaldırmak, kadınlara yönelik her türlü ayrımcılığın ortadan kaldırılmasına katkıda bulunmak ve kadınların güçlendirilmesi yolu dahil kadınlar ile erkekler arasındaki temel eşitliği teşvik etmek. Bu madde bile bize İstanbul Sözleşmesi’ni savunmakta ne kadar haklı olduğumuzu gösteriyor. İşte fail erkekler tam da bu yüzden İstanbul Sözleşmesinin kaldırılmasından güç alıyor. İstanbul Sözleşmesi’nin gereği olarak çıkarılan 6284 Sayılı Yasa, devlete “şiddet mağdurlarının korunması, koruyucu ve önleyici tedbirler alınması, mağdurun desteklenmesi ve şiddetle mücadelede etkin mekanizmalar oluşturulması” görevi yüklemektedir” denildi.

https://www.evrensel.net/haber/479476/tarsus-kadin-platformu-yasta-degil-isyandayiz-kadin-katili-duzeninize-susmuyoruz

0 0 0 0 0 0
YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Sıradaki haber:

Güçlü kadın güçlü Adana

HIZLI YORUM YAP

0 0 0 0 0 0

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için inceleyebilirsiniz.