a

Kadın Koalisyonu 20. Yıl Buluşması

Resmi kuruluşu 2002 senesine kadar uzanan Kadın Koalisyonu, 20. yaşını 8-9 Ekim 2022’de bileşeni olan örgütlerden yaklaşık 150 katılımcıyla Antalya’da gerçekleştirdiği bir etkinlik ile kutladı.

Bileşeni olduğumuz ve çok sayıda çalışma grubunda birlikte çalışma fırsatı bulduğumuz Kadın Koalisyonu’nun 20. yaşını kutladığı bu buluşmaya Kadının İnsan Hakları – Yeni Çözümler Derneği olarak biz de katıldık ve çalışmalarımızdan bahsettiğimiz kısa sunumlar gerçekleştirdik. 

İki gün boyunca Türkiye’nin çeşitli illerinden gelen bileşen temsilcileri Kadın Koalisyonu ile nasıl bir araya geldiklerini ve birlikte yerel, ulusal ve uluslararası alanda yürüttükleri mücadeleye ilişkin deneyimlerini aktarırken geleceğe ilişkin de birlikte düşünme ve yol haritası çıkarma fırsatı buldu. İlknur Üstün yaptığı açılış konuşmasında Kadın Koalisyonu’nun nasıl ve hangi ilkeler temelinde bir araya geldiğini anlattı. Her ne kadar çalışmalar 2002 senesinden daha önceye dayansa da koalisyonun çalışmalarına resmi olarak 2002’deki erken seçimin ardından yapılan çağrıya yanıt veren 45 kadın örgütüyle başladığını ve yıllar içinde giderek güçlendiğini ve büyüdüğünü vurguladı. 

Açılış konuşmalarının ardından Kadın Koalisyonu bileşenleri kısa sözler alarak koalisyon ile birlikte örgütlenme ve çalışma deneyimlerine ilişkin aktarımda bulundu. Toplantıya katılamayan bileşen temsilcilerinin 20. Yıl Buluşması için hazırladığı videolar hep birlikte izlendi. Daha sonra Kadın Koalisyonu’nun çalışma grupları vasıtasıyla yürüttüğü kampanya ve çalışmalar hakkında kısa sunumlar yapıldı. Bu kapsamda Kadın Koalisyonu’nun izleme çalışmalarının bir parçası olarak yürütülen “Zor Zamanlarda Kadın Olmak” adlı raporun hazırlık süreci, belediyelere yönelik izleme çalışmaları, iç güvenlik ve seçim yasası konularında yapılan çalışmalar ile ilgili aktarım yapıldı ve İstanbul Sözleşmesi’nden çekilme bildirimi üzerine Kadın Koalisyonu’nun yürüttüğü kampanyaya ilişkin bilgi verildi. 

Buluşmada Kadın Koalisyonu’nun uluslararası alandaki çalışmalarına ilişkin de sunumlar gerçekleşti. Koalisyonun uluslararası çalışma gruplarında KİH-YÇ’yi temsilen aktif olan Şehnaz Kıymaz, Berfu Şeker ve Ezel Buse Sönmezocak yaptıkları sunumlarda uluslararası savunuculuk faaliyetleri, yürütülen kampanyalar ve üye olunan uluslararası platformlar konusunda bilgi paylaştı. Buluşmanın son oturumunda ise Kadın Koalisyonu’nun yakın ve orta vadeli plan ve politikaları üzerine konuşuldu. Türkiye’nin dört bir yanından gelen koalisyon bileşenleri, pandemi sonrası ilk kez büyük bir kalabalık olarak bir araya gelmenin verdiği mutlulukla iki günlük buluşmadan –duygusal anlar yaşansa da– bolca kahkaha, umut, şarkı, dans ve dayanışma coşkusu ile ayrıldı.

Biz de KİH-YÇ olarak bileşeni olduğumuz Kadın Koalisyonu’nun 20’inci yılını tekrar kutluyor, “Yaşasın feminist dayanışmamız!” diyoruz.

https://morbulten.kadinininsanhaklari.org/kadin-koalisyonu-20-yil-bulusmasi/

0 0 0 0 0 0
YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Sıradaki haber:

ODOS 2022: “Dayanışma Yaşatır” Forumu

HIZLI YORUM YAP

0 0 0 0 0 0

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için inceleyebilirsiniz.