a

Kadına Şiddete Hayır!

Vali Hasan Şıldak Eşi Fatma Nur Şıldak ile birlikte 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü dolayısıyla toplumda farkındalık oluşturma ve bilgilendirme yapmak amacıyla kurulan standları ziyaret etti.

Beraberinde İl Emniyet Müdürü Hasan Onar, İl Jandarma Komutanı J.Kd. Alb.Ali Yıldız, Aile ve Sosyal Hizmetler İl Müdürü Hatice Dost ve kurum müdürleri ile birlikte Şeyh Lütfullah Camii önünde kurulan stantları gezen Vali Şıldak, Orman Bölge Müdürlüğü standında vatandaşlara fidan dağıttı. Şıldak vatandaşlara kadına yönelik şiddette hızlı bir mücadele sağlayan KADES aplikasyonunu akıllı telefonlarına indirmelerini tavsiye etti. Şıldak, “Aile Toplumun En Temel Unsurudur” Kadına yönelik şiddete dur demek için bilgilendirmeler yapılan stantlarda vatandaşlara broşür dağıtan Şıldak basın mensuplarına yaptığı açıklamada, “İlin en işlek noktasında kurumlarımızın stantlarında vatandaşlarımızın dikkatini çekmeyi ve farkındalık oluşturmayı amaçladık. Devletimiz, Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığımız, İçişleri Bakanlığımız, Adalet Bakanlığımız, Diyanet İşleri Başkanlığımız, taşradaki birimlerimiz koordinasyon içerisinde çalışmaktadır. Bu konu hakikatten önemli, çünkü aile toplumun hem maddi hem manevi anlamda en temel unsurudur. Ailesi güçlü olan toplumlar her alanda gelişme gösterebilir. Asayiş, güvenlik ve toplum açısından aile olmazsa olmazımız. Aile içerisinde kadına yönelik şiddet de lanetlediğimiz, kabul edilemeyecek olan bir insanlık suçudur. Bu suçun maalesef işleniyor olması, 21. yüzyılda halen böyle olaylarla karşı karşıya olmak da anlaşılabilir değil. Bu konuda bakanlıklarımız çok ciddi çalışmalar yürütüyor. Biz de kurumlarımızla periyodik olarak yaptığımız koordinasyon kurulu toplantılarında ve bunun haricindeki projeli çalışmalarda bu konuyu sürekli gündemde tutarak insanlarımıza bunu iyice benimsetmeye ve kadına el uzatılamayacak kadar kutsal, değerli olduğunu anlatmayı bir görev biliyoruz.” şeklinde konuştu.

Şıldak, “Kadınlara Karşı Çok Özenli Olalım” Alınan tedbirlerin en üst seviyeye ulaştığını sözlerine ekleyen Vali Şıldak, “Balıkesir’de de maalesef kadına yönelik şiddet olaylarına rastlamaktayız. İçinde bulunduğumuz 2022 yılında 6 vatandaşımızın hayatını kaybettiğini görüyoruz. Fakat bu konuda aldığımız tedbirler en ileri seviyeye ulaştı. Her bir istenmeyen olayı inceliyoruz, soruşturma açıyoruz, müfettiş görevlendiriyoruz. Biz hatasız çalışıyoruz. Bütün kurumlarımız bu konunun üzerine titriyoruz. Vakaların yenilenmemesi, cinayete uzanan süreçlerin yaşanmaması ve olayların tekrar etmemesi için büyük bir çaba içerisindeyiz. Son üç yıllık dönemde Aile ve Sosyal Hizmetler Müdürlüğümüz, İl Emniyet Müdürlüğümüz ve İl Jandarma Komutanlığımız aile içi şiddet bürolarında görev yapan personel sayısını ikiye katladık. Hem personel sayımızı artırıyoruz hem de onlara eğitim vererek niteliklerini artırıyoruz. Devlet bu konuda her türlü çalışmayı yürütüyor. Artık kadına el kalkmasın, aile içinde yaşanan sorunlar konuşarak, hukuk içerisinde, hoşgörüyle çözülsün. Şiddet kabul edilemez diyoruz, bugünün özelliği de budur. Kadınlar her şeyden önce eşimizdir, annemizdir, kızımızdır, yakınımızdır onlar bizim toplumumuzun en nadide çiçekleridir. Onlara karşı lütfen özenli olalım. Elektronik kelepçe uygulaması da başarılı şekilde devam ediyor. İlimizde de bu sayı 100’e yaklaştı. Kadına yönelik şiddetin en küçüğüne bile müsamaha göstermeden en kararlı şekilde mücadelemiz devam edecektir.” ifadelerini kullandı.

http://www.gencbayrak.com.tr/kadina-siddete-hayir-2/

0 0 0 0 0 0
YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Sıradaki haber:

Kızılay’dan ‘Kadına şiddet ve çocuk istismarına hayır’ konferansı

HIZLI YORUM YAP

0 0 0 0 0 0

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için inceleyebilirsiniz.