a

Kadına şiddete hep bir ağızdan ‘dur’ denildi

İZMİR’in Bornova ilçesinde, 25 Kasım Uluslararası Kadına Yönelik Şiddetle Mücadele Günü kapsamında bir dizi etkinlik gerçekleştirildi. Etkinlikte konuşan CHP İnsan Haklarından Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Gülizar Biçer Karaca, Türkiye’nin son 20 yılda kadın hakları ve özgürlükler konusunda geriye gittiğine dikkati çekip, “Türkiye’ye imrenerek bakan ülkeler şimdi bizim çok önümüzde” derken, Bornova Belediye Başkanı Mustafa İduğ da kadınların iş dünyası, siyaset ve sivil toplum örgütlerinde daha fazla yer almaları gerektiğini söyledi. Bornova Belediyesi, 25 Kasım Uluslararası Kadına Yönelik Şiddetle Mücadele Günü kapsamında, CHP İnsan Haklarından Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Gülizar Biçer Karaca’nın katıldığı etkinlikler gerçekleştirdi. Bornova Belediyesi Kültür Merkezi’ndeki ‘Birlikte başaracağız: Farkındalık Durağı’ adlı etkinliğe, Karaca’nın yanı sıra Bornova Belediye Başkanı Mustafa İduğ, CHP Bornova İlçe Başkanı Ertürk Çapın, CHP İl ve İlçe yöneticileri, meclis üyeleri, Türk Kızılay Bornova Şubesi Başkanı Cemil Kurkut, sivil toplum kuruluşları ve muhtarlar katıldı. Etkinlikte, kadına yönelik şiddete hep bir ağızda ‘dur’ denildi.

‘SON 20 YILDA KADIN HAKLARI VE ÖZGÜRLÜKLER KONUSUNDA GERİYE GİTTİK’

Kadının eve ve aileye hapsedilerek iş yaşantısı ve toplumdan kopardığını ifade eden Gülizar Biçer Karaca, CHP İktidarında kadının tekrar ayağa kalkacağını söyledi. Karaca, “Türk kadını Büyük Önderimiz Atatürk sayesinde seçme-seçilme ve eğitim başta olmak üzere pek çok hakkı bazı modern Avrupa ülkelerindeki kadınlardan bile önce elde etti. Bugün geldiğimiz nokta ise tam tersi yönde. Son 20 yılda kadın hakları ve özgürlükler konusunda geriye gittik. Türkiye’ye imrenerek bakan ülkeler şimdi bizim çok önümüzde” dedi.

AYAĞA KALKARSAK YER YERİNDEN OYNAR

Mevcut yasaların kadını koruyamadığını öne süren Karaca, “Çoğu kadın cinayetine ‘tahrik’ gibi kılıflar uyduruluyor, cezalarda indirime gidilerek şiddet körükleniyor. CHP iktidarının ilk haftasında İstanbul Sözleşmesi’ni yeniden imzalayacağız. Daha özgür ve eşitlikçi bir ülkeyi tüm kadınlar omuz omuza verirsek yaratabiliriz. Ayağa kalkıp yürüdüğümüzde, kadın dostu erkekler de bizimle olacak. Gençlerle de filizleneceğiz. Kurtuluş Savaşı’nda ve Cumhuriyetin kuruluşunda bunu yaşadık. Bunu tekrar başaracağız. Cumhuriyetimizi ikinci yüzyılında demokrasi ve özgürlüklerle taçlandıracağız” diye konuştu.

https://www.milliyet.com.tr/yerel-haberler/izmir/bornova/bornovada-kadina-siddete-hep-bir-agizdan-dur-6862840

0 0 0 0 0 0
YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Sıradaki haber:

‘Kadına şiddetin gerekçesi olamaz’

HIZLI YORUM YAP

0 0 0 0 0 0

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için inceleyebilirsiniz.