a

“Kadına Şiddete Karşı Birlikte Mücadele Ediyoruz”

Gün FM'de yayınlanan Gündem programına Aile ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü Şiddet Önleme ve İzleme Merkezi (ŞÖNİM) Müdürü Elif Kılıç ve İl Emniyet Müdürlüğü Asayiş Şube Müdürlüğü Aile İçi ve Kadına Şiddetle Mücadele Büro Amirliği'nden Komiser Yardımcısı Kübra Kayalak konuk oldular.

Programda ŞÖNİM’in ilimizde var olduğu ve KADES uygulaması konuşuldu. “Kadına şiddete karşı birlikte mücadele ediyoruz” diyen Aile ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü Şiddet Önleme ve İzleme Merkezi (ŞÖNİM) Müdürü Elif Kılıç, “Şiddete maruz kalırsanız ya da kalma riskiniz varsa yaşadıklarınızı mutlaka paylaşın. Evdeki kesici aletleri zor ulaşılabilir yerlere yerleştirin. Can güvenliğiniz tehlikedeyse mutlaka karakol veya polis merkezlerine bildirin. Acil durumlar için sizin adınıza resmi kurumları arayabilecek bir yakınınızla acil durum şifresi ya da mesajı oluşturun. Acil durumda varsa çocuklarınızla birlikte en yakın karakol veya polis merkezine başvurun, şikâyetçi olun. Evde şiddet uygulayan kişiye ait silah varsa, can güvenliği riskinizin yüksek olduğunun farkında olun. Fiziksel şiddet görmeniz ve karakol veya polis merkezine başvurmanız halinde darp raporu alınmasını talep edin” diye konuştu.

KADES HAKKINDA BİLGİLER PAYLAŞILDI

Kadın Acil Destek Uygulaması (KADES) hakkında bilgiler aktaran İl Emniyet Müdürlüğü Asayiş Şube Müdürlüğü Aile İçi ve Kadına Şiddetle Mücadele Büro Amirliği’nden Komiser Yardımcısı Kübra Kayalak, “İçişleri Bakanlığı Emniyet Genel Müdürlüğü’nün teknik imkân ve kapasitesi en üst seviyede kullanılarak kendi yazılımcıları ile geliştirilmiş ve 24 Mart 2018 tarihinde hayata geçirilmiştir. Ios ve Android marketlerden indirilebilen uygulama sadece kadınlar tarafından kullanılabilmektedir. Uygulamaya T.C. kimlik numaralı ile girilir ve sonrasında gelen aktivasyon kodu ile aktif hale getirilir. Şiddet mağduru ve şiddete uğrama tehlikesi bulunan kadınların acil durumlarda tek bir tuşla en hızlı şekilde kolluk kuvvetlerine ulaşabilmeleri sağlanmaktadır. Cihaz konum bilgisine göre olay yerine en yakın ekip ve devriye sevk edilerek olaya müdahale edilmekte ve mağdur kadınlar koruma altına alınmaktadır” şeklinde konuştu.

https://www.afyonturkeligazetesi.com/kadina-siddete-karsi-birlikte-mucadele-ediyoruz/36669/

0 0 0 0 0 0
YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Sıradaki haber:

Jandarma, üniversite öğrencilerine KADES’i anlattı

HIZLI YORUM YAP

0 0 0 0 0 0

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için inceleyebilirsiniz.