a

Kadına Yönelik Şiddete Karşı Cinsiyet Ayrımcılığını Kaldıracak Politika Önerisi

Birlik Sağlık ve Sosyal Hizmet Çalışanları Sendikası (Birlik Sağlık-Sen) Kadınlar Komisyonu Başkanı Ayşegül Karaca, kadına yönelik şiddetin, kadın cinayetlerinin ve çocuk gelinlerin sayısının her geçen gün daha da arttığına dikkat çekerek, “Şiddetle mücadele için öncelikle cinsiyet ayrımcılığını ortadan kaldıracak etkin politikalar izlenmeli ve kanunlar çıkartılmalıdır” dedi.

Birlik Sağlık-Sen Kadınlar Komisyonu, sendikanın İzmir Şubesi’nde 8 Mart Dünya Kadınlar Günü nedeniyle basın toplantısı yaptı. Açıklamaya, Birlik Sağlık-Sen Kadınlar Komisyonu Başkanı Ayşegül Karaca, Birlik Sağlık-Sen Genel Başkanı Ahmet Doğruyol, Birlik Sağlık-Sen İzmir Şube Başkanı Berna Boran’ın yanı sıra sağlık çalışanları da katıldı. Komisyon Başkanı Karaca şunları söyledi: “Bugün Birlik Sağlık-Sen Kadınlar Komisyonu olarak 8 Mart Dünya Kadınlar Günü için toplanmış bulunmaktayız. Bundan 167 yıl önce, 8 Mart 1857 de ABD’nin New York kentindeki bir tekstil fabrikasında grevci işçilere polisin saldırması, işçilerin fabrikaya kilitlenmesi, arkasından da çıkan yangında işçilerin kurulan barikatlar nedeniyle kaçamamaları sonucunda 120 kadın işçinin ölmesi ile başlayan kadınların örgütlenmesi ve hak talebinde bulunmalarının sonucunda 1977 yılında Birleşmiş Milletler Genel Kurulu 8 Mart Dünya Kadınlar Günü olarak ilan etmiştir.” “KADINLARIN, HAKLARINA KAVUŞMALARI İÇİN DAHA FAZLA ÇABA GÖSTERMELİYİZ” Kadınların, haklarına kavuşmaları için birçok sorunla mücadele ettiklerine vurgu yapan Karaca, “Her yıl olduğu gibi, kadınların sosyal, ekonomik, kültürel ve siyasi başarılarını kutlamak ve kadın hakları mücadelesini anmak için kadınlar olarak yılda bir kez de olsa fırsat buluyoruz. Ancak, unutmamalıyız ki, halen dünya genelinde bir çok toplumda, birçok kadının hakları ihlal edilmekte ve eşitsizlik yaşanmaktadır. Kadına yönelik şiddet, kadın cinayetleri, çocuk gelinler, ekonomik eşitsizlik ve siyasi katılımda yaşanan kısıtlamalar gibi pek çok sorunla mücadele eden kadınların haklarına kavuşmaları için daha fazla çaba göstermeliyiz” diye konuştu. 

https://www.haberciadam.com/kadina-yonelik-siddete-karsi-cinsiyet-ayrimciligini-kaldiracak-politika-onerisi/

0 0 0 0 0 0
YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Sıradaki haber:

Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü’nde Eşitlik Ve Adalet İçin Mücadeleye Devam!

HIZLI YORUM YAP

0 0 0 0 0 0

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için inceleyebilirsiniz.