a

Kadına yönelik şiddetin araştırılması önerisi reddedildi

TBMM Genel Heyeti'nde bugün, HDP Kümesi'nin bayana yönelik şiddetin araştırılmasına ait önergesinin gündeme alınması önerisi görüşüldü. Teklif, AKP ve MHP'li milletvekillerinin oyları ile reddedildi.

HDP kümesi ismine konuşan HDP İzmir Milletvekili Serpil Kemalbay; 2022 yılının birinci 10 ayında erkekler tarafından en az 280 bayanın öldürüldüğünü söyledi. Kemalbay, şunları söyledi: * “Görüldüğü üzere ülkemizde bayana yönelik şiddet ve cinayetler dört bir yanda kol gezmektedir. Beşinci Milletlerarası Bayan ve Adalet Doruğu’nda Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın siyasi sorumluluğu üstlenmek yerine bayanları suçlaması, bir bayan düşmanlığıdır, vicdansızlık ve utanç vericidir. Tek adamın kararı ile İstanbul Mukavelesinden vazgeçilmesi, bayan cinayetlerinin, bayanın maruz kaldığı her türlü şiddetin ortadan kaldırılması gayretinden vazgeçmek demektir. * AKP Saray iktidarı bayanları aile kurumu içine sıkıştırmakta, bayanların ne giyeceğine, nasıl yaşayacağına dair daima dayatmalarda bulunarak toplumun bir kısmına hoş gözükme kıymetine bayanların üzerindeki erkek egemenliğini ve ayrımcılığı körüklemektedir. Erdoğan bayanlara 3 çocuk, 5 çocuk siparişi verirken, Kürtlerin 5-10 çocuk yaptığını söyleyerek ırkçılığı da bayan vücudu üstünden beslemektedir. Biz bayanlar bu ırkçı, cinsiyetçi, ayrımcı siyasetleri lanetliyoruz. * Yeniden AKP iktidarının izlediği savaş ve sermayeyi semirtme siyasetleriyle toplumu derin bir yoksulluğun içine itmiştir. Artan yoksulluğun maddi ve ruhsal yükü de en çok bayanların sırtına yüklenmek istenmekte, yoksulluk, bayanların şiddet sarmalından çıkabilmesinin önündeki en kıymetli pürüzlerden bir olmaktadır. Bayanlar diyor ki; erkek hükümran anlayışın kararını sürdüğü yerde, Toplumsal cinsiyet eşitliğinin sağlanmadığı şartlarda erkek şiddeti de bitmez, aile içi şiddet de bitmez. İstanbul Sözleşmesi’nden çıkılmasına reaksiyonsuz kalan, toplumsal cinsiyet eşitliğini ilgili bakanlıkların metinlerinden, yönetmeliklerden, müfredattan çıkaran, toplumsal cinsiyet eşitliğini ağızlarına almayı zül sayanlar bayana yönelik şiddetle çaba edemezler, etmezler.  dedi.

https://nehabers.com/bayana-yonelik-siddetin-arastirilmasi-onerisi-akp-ve-mhp-tarafindan-reddedildi/

0 0 0 0 0 0
YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Sıradaki haber:

Polis “Kadına El Kalkamaz” projesini anlattı

HIZLI YORUM YAP

0 0 0 0 0 0

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için inceleyebilirsiniz.