a

Kadına Yönelik Şiddetin Hukuki Boyutu Konuşuldu

Türk Üniversiteli Kadınlar Derneği (TÜKD) Yalova Şubesi tarafından düzenlenen "Kadına Şiddetle Mücadelenin Hukuki Boyutu" söyleşisi YTSO toplantı salonunda gerçekleştirildi.

Kadına yönelik şiddetin önlenmesi adına toplumun bilinçlendirilmesine yönelik çalışmalar yapan TÜKD Yalova Şubesi bu çerçevede bir söyleşi düzenledi. TÜKD Yalova Şubesi Yönetim Kurulu Üyesi Şermin Aydın’ın moderatörlüğünü yaptığı söyleşiye Avukat Merve Bakkal ve Avukat Avni Anıl Ekşi de konuşmacı olarak katıldılar. YTSO Toplantı Salonu’nda gerçekleştirilen söyleşiye TÜKD Yalova Şubesi üyelerinin yanısıra bursiyer üniversite öğrencileri de katıldılar.

Söyleşide kadına yönelik şiddetin kadının ilerlemesinin de önüne geçtiğine vurgu yapılarak, “Kadına yönelik şiddet, erkeklerin hakimiyetine ve kadına yönelik ayrımcılığa yol açan; kadının ilerlemesini engelleyen, kadınla erkek arasında çağlar boyunca sürmüş eşit olmayan güç ilişkilerinin görünürdeki yüzüdür. Hayat boyunca devam eden kadına yönelik şiddet, temelde kültürel modellerden, özellikle de belirli geleneksel veya adet olmuş uygulamaların zararlı etkilerinden kaynaklanır. Irk, cinsiyet, dil veya dinle bağlantılı bütün aşırı hareketler ailede, iş yerinde, toplulukta ve toplumda kadına uygun görülen düşük statüyü devamlı hale getirir” denildi. Kadına yönelik şiddetin hukuki boyutlarının, yasal değişiklik ve ihtiyaçların da masaya yatırıldığı söyleşi de katılımcılar tarafından yöneltilen sorular da yanıtlandı. Toplantı sonrasında TÜKD Yalova Şube Başkanı Leyla Keğaz konuşmacılar Avukat Merve Bakkal ve Avukat Avni Anıl Ekşi’ye verdikleri faydalı bilgilerden dolayı teşekkür etti.

http://www.yalovamiz.com/kadina-yonelik-siddetin-hukuki-boyutu-konusuldu-n44459/

0 0 0 0 0 0
YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Sıradaki haber:

Aliağa Polisinden “kadına şiddete” karşı pankart

HIZLI YORUM YAP

0 0 0 0 0 0

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için inceleyebilirsiniz.