a

Kadınlar 11 Aralık’ta çocuk istismarına karşı Kadıköy’e çağrı yaptı

Hiranur Vakfı Başkanı'nın 6 yaşındaki kızını zorla evlendirilmesiyle ilgili başta kadın ve çocuk örgütleri olmak üzere pek çok kurumdan tepki yükseliyor.

İsmailağa Cemaatine bağlı Hiranur Vakfı Başkanı Yusuf Ziya G.’nin 6 yaşındaki kızını “evlendirmesiyle” ilgili olarak başta çocuk ve kadın hakları örgütleri olmak üzere kurumlardan tepki gelmeye devam ediyor. Türkiye Kadın Dernekleri Federasyonu, “#6yasındakicocuk adına evlilik denilerek tecavüze uğruyor. İktidar bu konuda sessiz. Çünkü siyasi saiklerle TBMM’ne 2016 yılında tecavüz önergesi dediğimiz bir önerge ile af talebi çıksın diye önergeyi dönemin Adalet Bakanı Bekir Bozdağ verdi. Küçüğün rızası olmaz” dedi. Birleşmiş Milletler Nüfus Fonu Türkiye Ofisi ise sosyal medya hesabından “#cocukistismarı hiçbir koşulda kabul edilemez, açıklaması ve bahanesi olamaz. Bütün çocukların, sağlıklı ve güvenli bir dünyada, eşit hak ve imkanlara sahip şekilde yaşaması en temel haklarıdır. O dünya için tüm gücümüzle çalışmaya devam edeceğiz” açıklaması yaptı.

Öte yandan kadınlar 11 Aralık Pazar günü saat 16.00 için Kadıköy’de eylem çağrısı yaptı. Sosyal medyada yükselen tepkiler şöyle: Erkek, aile, tarikat, cemaat istismar ediyor; devlet istismarcıyı koruyor! İstismarcıların affedildiği bu ülkede hiçbir çocuk güvende değil. #çocukistismarı Bu yüzden, EYLEMDEYİZ! Faillerin, istismarın aklanmasına izin vermeyeceğiz! pic.twitter.com/IOVqvCDGo7 — Kadınlar Birlikte (@KBGuclu) December 7, 2022 ÇOCUKLAR her şeyimiz! pic.twitter.com/xRJCU0R26B — Fenerbahçe SK (@Fenerbahce) December 8, 2022 ÇOCUK SUSAR SEN SUSMA! #cocukistismarinahayir #cocukistismarı #Amedspor

https://bianet.org/bianet/insan-haklari/271147-kadinlar-11-aralik-ta-cocuk-istismarina-karsi-kadikoy-e-cagri-yapti

0 0 0 0 0 0
YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Sıradaki haber:

Jandarmadan kadına şiddete karşı 18 bin kişiye eğitim

HIZLI YORUM YAP

0 0 0 0 0 0

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için inceleyebilirsiniz.