a

Kadınlar Eskişehir’den seslendi

Kadınlar Eskişehir'den seslendi: Anayasa değişikliğine hayır!

Eskişehir Demokratik Kadın Platformu, Anayasa değişikliğine karşı düzenlediği eylemde, iktidarın başörtüsüne ilişkin anayasa değişikliği teklifine tepki gösterdi.

“TEK BİR KADIN İÇİN YARARI YOK”

Eskişehir Demokratik Kadın Platformu üyeleri, Tepebaşı ilçesi İsmet İnönü Caddesi’nde Kanatlı AVM önünde eylem yaptı. Anayasa değişikliği teklifinin tek bir kadın için bile yararı olmadığını dile getiren kadınlar, ‘Eşitliğe, laikliğe, inanç özgürlüğüne saldıran Anayasa değişikliğine hayır’ yazılı pankart açarak, herkesi bu teklife hayır demek için çağrıda bulundu. Eskişehir Demokratik Kadın Platformu adına konuşan Özge Özgül Ayaz, “İktidarın kelimelerini özenle seçerek hazırladığı tasarıyı okurken şunu demeden edemiyoruz. Yalanlarınız güzel, inanması zevkli ancak biz kadınlar bu yalanlara doyduk. Bizler biliyoruz ki bir seçim sathında, başörtüsü üzerinden sürdürülen bu tartışmanın bir tek kadın için bile yararı yok. Ama zararı çok büyük” dedi.

“ANAYASA DEĞİŞİKLİĞİNİ KABUL ETMİYORUZ”

Bu Anayasa teklifinin, kadınlara ‘siyasi rehine’, LGBTİ’lere ‘yok edilecek sapkın’ muamelesi yapmak olduğunu ifade eden Ayaz, “Biz kadınlar Anayasa değişikliğini kabul etmiyoruz. Bugün başını örten ya da örtmeyen milyonlarca kadının acil ihtiyacı; Meclisin ne giyeceği hakkında yapacağı Anayasa değişikliği değil can güvenliği ve yaşam hakkıdır. Biz kadınlar içine itildiğimiz ekonomik çöküş ve yoksullaştırılmadan çıkış için somut ekonomik planlar, şiddetten etkin bir şekilde korunmak için acil önlemler, eşitsiz ev içi ve bakım emeği yükünü sırtımızdan alacak bütünlüklü ve eşitlikçi politikalar istiyoruz” şeklinde konuştu. 

https://www.sozcu.com.tr/2023/gundem/kadinlar-eskisehirden-seslendi-anayasa-degisikligine-hayir-7549511/

0 0 0 0 0 0
YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Sıradaki haber:

Düğünde rastgele ateş açıldı, 1 kişi ağır yaralandı

HIZLI YORUM YAP

0 0 0 0 0 0

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için inceleyebilirsiniz.