a

Kadınlar Serap Bor cinayetini unutmuyor

Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu, Kadın Meclisleri ve Birleşik Metal İŞ Sendikası Eskişehir Şubesi Kadın Komisyonu tarafından Eskişehir Adliyesi önünde öldürülen Serap Bor'a adalet için basın açıklaması yapıldı

Birleşik Metal İŞ Sendikası Eskişehir Şubesi Kadın Komisyonu adına açıklama yapan Selime Orcan, “Serap Bor’un yaklaşık iki buçuk ay önce başlayan ilk duruşmasında ‘erkek adalet değil gerçek adalet’ talebiyle toplanmıştık. Bugün de ikinci duruşmada talebimizi tekrarlamak ve davamızın ısrarcı takipçisi olduğumuzu dile getirmek için buradayız.” dedi. Serap Bor’un 19 Mayıs 2022 tarihinde eski kocasının azmettirmesi sonucunda 15 yaşındaki oğlu tarafından öldürüldüğünü hatırlatan Orcan, “İlk duruşmada, kocası için ömür boyu hapis istenirken, oğlu için 19 yıl hapis talebi ile yargılama devam ediyor. Serap Bor davasında adil yargılama istiyoruz. Cinsiyetçi ceza indirimlerinin uygulanmasını istemiyoruz.” ifadelerini kullandı.

TÜM MESLEK ÖRGÜTLERİNE ÇAĞRI

Serap’ın bin bir fedakârlıkla ayakta tutmaya çalıştığı ailesinin onun sonu olduğunu anlatan Selime Orcan “Serap Bor, kocası tarafından kandırıldı, borçlandırıldı. Kandırılmaya, aldatılmaya dayanamadı. Çocuklarının velayetini ve hakkı olanı alarak evliliğine son vermek istediği için öldürüldü.” diye konuştu. Birleşik Metal-İş Sendikası Eşkişehir Şubesi Kadın Komisyonu olarak, Serap Bor’un katillerinin hak ettiği cezayı almaları için davanın sonuna kadar takipçisi olacaklarını belirten Orcan, “Kadına yönelik şiddet ve tacize, kadın cinayetlerine dur demek için tüm demokratik emek ve meslek örgütlerini, sendikaları harekete geçmeye çağırıyoruz. Üzgünüz, öfkeliyiz. Hep birlikte, Serap Bor için erkek adalet değil gerçek adalet istiyoruz. Cinsiyetçi indirimler uygulanmasın, katiller hesap versin!” şeklinde konuştu.

2022 YILINDA TAM 334 KADIN CİNAYETİ İŞLENDİ

Kadın Meclisleri adına açıklama yapan Berfin Ercan ise şunları söyledi: “Serap Bor, boşandığı erkek Erkan Akkuleli’nin azmettirdiği oğlu tarafından, evinde, pompalı tüfek ile öldürüldü. O sırada evde bulunan 3 kadın daha yaralandı. Kendi hayatı hakkında karar almak istediği için öldürülen Serap Bor için adalet sağlanana dek davanın takipçisi olmaya devam edeceğiz. 2022 yılında tam 334 kadın cinayeti ve 245 şüpheli kadın ölümü gerçekleşti. Bu kadınların 158’i tıpkı Serap Bor gibi evlerinde, 139’u ise ateşli silahlarla öldürüldü. Kadınlar en çok evli oldukları, birlikte oldukları, boşandıkları erkekler veya akrabaları tarafından evlerinde öldürülüyor. Bu verilere baktığımızda görüyoruz ki kadın cinayetlerinin sorumluları, İstanbul Sözleşmesi’nden imzayı çekenler, şiddete karşı yasaları etkin uygulamayanlar, bireysel silahlanmanın önünü açanlardır.”

https://www.esgazete.com/kadinlar-serap-bor-cinayetini-unutmuyor

0 0 0 0 0 0
YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Sıradaki haber:

“Kadın Kooperatifleri Kayseri’nin parlayan yıldızı”

HIZLI YORUM YAP

0 0 0 0 0 0

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için inceleyebilirsiniz.