a

Kadınlara Taksim izni yok

İstanbul Valiliği'nin kararı doğrultusunda polis, Taksim Meydanı ve İstiklal Caddesi'ne çıkan yolları araç ve yaya trafiğine kapattı.

Taksim Eğitim ve Araştırma Hastanesi önünde bekleyen gruba, DEM Parti İstanbul Büyükşehir Belediye Lider Adayı Meral Danış Beştaş da katıldı. Grup daha sonra buradan, Beyoğlu Belediyesi Cihangir Semt Konağı’na kadar yürüdü, çeşitli sloganlar attıktan sonra dağıldı.

“LAİKLİĞE, HAYATLARIMIZA YÖNELTİLEN TEHDİTLERİ GÖRÜYORUZ VE KABUL ETMİYORUZ”

İzmir’de 8 Mart Dünya Bayanlar Günü münasebetiyle İzmir Bayan Platformu davetiyle 22’nci ‘Feminist Gece Yürüyüşü’ gerçekleştirildi. CHP Konak Belediye Lider Adayı Nilüfer Çınaraltı Mutlu, DEM Parti İzmir Büyükşehir Belediyesi eş lider adayı Türkan Aslan, DEM Parti İzmir Milletvekili Burcugül Çubuk’un da yer aldığı küme Kıbrıs Şehitleri Caddesi’nde bir ortaya geldi ve Türkan Saylan Kültür Merkezi’ne yanlışsız yürüdü. Yürüyüşte emniyet güçleri geniş güvenlik tedbirleri alırken, alanda bayanlar tarafından “8 Mart eşit, özgür bir ömrü birlikte kazanacağız” sloganları atıldı. Basın açıklamasını “Feminist Gece Yürüyüşü” grubu ismine Dilek Sav okudu. Basın açıklamasında şu tabirler yer aldı: * “Dünyanın birçok yerinde sağ-muhafazakarlığın yükselişiyle bayanlara ve LGBTİQ+’lara yönelik şiddet ve nefret siyasetleri her geçen gün artmaya devam ediyor. Toplumsal cinsiyet aksiliği üzerinden şekillenen bu hareketler bir yandan direkt varoluşlarımızı maksat alırken, bir yandan da bayanları kutsal aile içerisine hapsediyor. Türkiye’de de bu sağ popülist telaffuzları üreten AKP-MHP iktidarı ve yancıları Yeniden Refah Partisi, her geçen gün bayanları ve ve lubunyaları amaç alan açıklamalarla karşımızda. * Bayanları mesken içi fiyatsız emek, kutsal aile ve annelik üzerinden meskenlere hapsetmeye çalışan AKP-MHP ittifakı, İstanbul Mukavelesinin de feshedilmesinin akabinde 6284 Sayılı Kanuna ataklarını sürdürüyor. Dişimizle tırnağımızla kazandığımız haklarımızı ataerkiye teslim etmeye niyetimiz yok. Uygar Kanuna yönelik düzenlemelerle makbul aile ve makbul kadınlık anlayışını anayasal düzlemde kalıcılaştırmak isteyen iktidar, nafaka hakkımızdan soyadı kanununa kadar kazanılmış haklarımızı gasp ediyor. Dincileştirilen eğitim, gerici açıklamalar ve hilafet davetleriyle birlikte laikliğe, ömürlerimize yöneltilen tehditleri görüyoruz ve kabul etmiyoruz. AKP’nin inşa ettiği emek rejiminde hayatlarımız da emeğimiz de gün geçtikçe ucuzluyor. Yoksullukla birlikte bayanlar ve LGBTİQ+’lar meskenlere de şiddete de daha çok hapsoluyor.”

https://www.nevarneyokizmir.com.tr/kadinlara-taksim-izni-yok/

0 0 0 0 0 0
YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Sıradaki haber:

Kadınlar mücadele ediyor, erkek şiddeti yargılanıyor

HIZLI YORUM YAP

0 0 0 0 0 0

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için inceleyebilirsiniz.