a

Kadınlardan KYK protestosu: Katilleri tanıyoruz

Mardin’de KYK’ye bağlı yurtlarda öğrencilerin hayatına sebep olan ihmallere karşı bir araya gelen kadınlar, yaşananların cinayet olduğunu belirterek, “Katilleri tanıyoruz” dedi.

Kredi ve Yurtlar Kurumu’na (KYK) bağlı Aydın’daki yurtta Zeren Ertaş’ın hayatını kaybetmesi ve diğer yurtlarda kötü koşullarda barınmaya ilişkin süren protestolar kapsamında Mardin Şahmaran Kadın Platformu da öğrenciler ile birlikte açıklama gerçekleştirdi. Artuklu ilçesindeki KYK’ye bağlı Kız Öğrenci Yurdu önünde gerçekleştirilen açıklamaya çok sayıda kadın ve öğrencinin yanı sıra HEDEP Mêrdîn Milletvekili Beritan Güneş Altın da katıldı. Açıklamada “Verdiğiniz yorgan kefen oldu”, “KYK yurtlarında insanca yaşam istiyoruz”, “Ölüm düzenine rağmen yaşayacağız” ve “Israrlı ihmal cinayettir” dövizleri açıldı.

‘SORUMLULAR YARGILANSIN’

Ardından ilk olarak öğrenciler adına açıklamayı Pınar Keskin yaptı. KYK yurtlarında her gün yaşanan kötü haberleri duyduklarını belirten Keskin, “Kamusal parasız eğitim ve parasız barınma olanaklarının tüm öğrenciler için güvenli bir şekilde sağlanmasının devletin yükümlülüğü olmasına rağmen, bu yükümlülük yerine getirilmemiştir” dedi.

Devlet yurtlarının sayı ve kapasite azlığı nedeniyle öğrencilerin özel yurtlara veya cemaat yurtlarına mecbur bırakıldıklarını kaydeden Keskin, aralarında Gençlik ve Spor Bakanlığı yetkilileri ile Belediye yetkililerinin de bulunduğu yetkililerin yargılanması çağrısında bulundu.

‘KATİLLERİ TANIYORUZ’

Ardından Şahmaran Kadın Platformu adına söz alan platform üyesi Gülizar İpek Bilek, Zeren Ertaş’ın hayatını kaybetmesinin bir kaza değil cinayet olduğunu belirterek, şöyle konuştu:

“Öve öve bitiremedikleri KYK yurtları şiddet yuvasına dönüşmüş durumda. Ranzalar üzerine kat çıktıkları bu yurtlar öğrenciler için mezar oluyor. Bu yaşananlar ne kaza ne intihardır. Bizler arkadaşlarımızı katledenleri tanıyoruz. Yurt idareleri öğrencilerin yurtlara ne zaman girdiğini ne giyindiğini dert etmek yerine can güvenliğini sağlamalıdır. Bizleri yoksulluğa sürükleyenler baskı ve sindirme politikalarıyla yalnızlık ve umutsuzluğa kapılıp mücadele etmeyeceğimizi düşünenlere karşı sonuna kadar haklarımız için mücadele edeceğimizi bir kez daha yüksek sesle belirtiyoruz.”

Ardından ise HEDEP’li Beritan Güneş Altın söz alarak, yaşanan olayın kaza değil, bir cinayet olduğunu dile getirdi. Baskı ve zulüm karşısında mücadeleye devam edeceklerini kaydeden Altın, tüm bu hukuksuzluklara karşı örgütlenmelerini de büyüteceklerini ifade etti.

Açıklama “Jin jiyan azadî” ve “Zeren bizim kardeşimizdir” sloganları eşliğinde son bulurken, yurt pencerelerinden çıkan öğrenciler de açıklamaya alkış ve sloganlarla destek verdi.

https://artigercek.com/guncel/kadinlardan-kyk-protestosu-katilleri-taniyoruz-271053h

0 0 0 0 0 0
YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Sıradaki haber:

Asansör cinayetinde hayatını kaybeden arkadaşları için eylem yapan öğrencilere polis saldırdı

HIZLI YORUM YAP

0 0 0 0 0 0

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için inceleyebilirsiniz.