a

Kadınların Mersin’deki ortak çatısı: Kadın Meclisi

Mersin’de farklı dünya görüşlerine sahip ve farklı alanlarda çalışmalar yürüten kadın örgütleri, geçen yıl kurulan Mersin Kent Konseyi Kadın Meclisi çatısı altında buluştu. Kadın Meclisi’nin 68 temsilcisi, hafta sonu tanışma etkinliğinde bir araya geldi. Mersin Kent Konseyi Kadın Meclisi Başkanı Belgin Gürağaç, toplantı sonrası gazetemize özel değerlendirmelerde bulundu. Haber-Cihan Barış Budak Önceki yıllarda ‘Kadın ve Siyaset Komisyonu’ ile ‘Toplumsal Cinsiyet Eşitliği Komisyonu’ çatısı altında çalışmalar yürüten Mersin Kent Konseyi’nin, 2022’nin Nisan ayında Kadın Meclisi kuruldu. Gerçekleştirilen Kadın Meclisi Genel Kurulu sonrası başkanlık koltuğuna Türk Kadınlar Konseyi’nin Uluslararası Delegesi Belgin Gürağaç seçildi. Mersin’de farklı alanlarda çalışmalar yürüten ve farklı dünya görüşlerine sahip kadın örgütleri de Kadın Meclisi çatısı altında bir araya geldi. Son olarak Yöreden Kafe’de Kadın Meclisi temsilcileriyle bir tanışma etkinliği düzenlendi.

“AMACIMIZ; KADIN HAREKETİ İÇİNDE OLAN KADINLARI BİR ARAYA GETİRMEKTİ”

Etkinlik sonrası gazetemize değerlendirmelerde bulunan Mersin Kent Konseyi Kadın Meclisi Başkanı Belgin Gürağaç, “Mersin Kent Konseyi Kadın Meclisi, yeni oluşturulan bir meclis. Daha önce Mersin Kent Konseyi’nin Kadın Meclisi yoktu. Biz 68 STK’yla seçime gittik ve Kadın Meclisi Başkanı ile Yönetim Kurulu seçildi. Bu 68 temsilci çok yeni. Mersin’de kadın hareketi içinde olan sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri ve bizi oylayan, seçimlerde bizi seçen temsilciler. Fakat bu temsilciler birbirlerini çok iyi tanımıyorlar. Hepsi kadın hareketinin içinde, hepsi ortak amaçla; toplumsal cinsiyet eşitliğini sağlamaya çalışıyor ama birbirlerini tanımıyorlar. Asıl amacımız, bu kadın hareketi içinde olan kadınları bir araya getirmek, dayanışmayı güçlendirmekti” diye konuştu.

https://www.mersinhakimiyet.com/haber/24675/kadinlarin-mersindeki-ortak-catisi-kadin-meclisi.html

0 0 0 0 0 0
YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Sıradaki haber:

Şiddetin Önüne Geçen Uygulama!

HIZLI YORUM YAP

0 0 0 0 0 0

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için inceleyebilirsiniz.