a

Karadenizli Kadınlar Sorunlara Çözüm Arıyor

Giresun Kadın Platformu'ndan Arzu Şenel, Neslihan Bayram ve Pelin Yavuz'un da katıldığı toplantı Sinop'ta yapıldı.

Karadeniz Kadın Dernekleri Dayanışma Ağı, ilk yüz yüze toplantısını 6-7 Temmuz’da Sinop’ta gerçekleştirdi.

İlk kez 2020 yılında pandemi koşullarında çevrim içi toplantılar yoluyla kurulan bu ağ, Karadeniz bölgesindeki kadın derneklerini bir araya getirerek güçlü bir dayanışma ve işbirliği platformu oluşturmayı amaçlamaktadır.

Birleşmiş Milletler Kadın Birimi’nin (UNWOMEN) logistik desteğiyle gerçekleştirilen toplantıya Rize, Trabzon, Giresun, Ordu, Samsun, Sinop, Çorum, Bartın ve Zonguldak’tan toplam 18 farklı kadın derneği temsilcisi ve aktivist kadınlar katıldı.

Toplantıda Giresun’u, Giresun Kadın Platformu’ndan Arzu Şenel, Neslihan Bayram ve Pelin Yavuz temsil etti.

Toplantı, kadın derneklerinin kendi kentlerinde yürüttükleri çalışmaları paylaşmaları ve birlikte yapabilecekleri çalışmalar üzerine konuşmaları için önemli bir fırsat sundu.

KARADENİZLİ KADINLAR SORUNLARINI KONUŞTU

Toplantının ana gündem maddeleri arasında, karadenizdeki kadınların baş etmek zorunda kaldığı sorunlar, kadın örgütlerinin çözüm için üretiği yaratıcı yöntemler ve yerel seçimler sonrasında yerel yönetimlerin kadın katılımı, istihdam, sağlık, eğitim ve sosyal hizmetler konularında yapabilecekleri çalışmalar yer aldı.

Karşılanması gereken ihtiyaçlar arasında, öncelikli çıkan konular, yerel yönetimlerde katılım mekanizmalarının ve eşitlik mekanizmalarının oluşturulması, kadın istihdamı, bakım hizmetleri, iklim değişikliği, HES’lerin kadınlar üzerindeki olumsuz etkileri, dijitalleşmenin, kadın işsiliğini artırmak konusunda oluşturduğu tehdit, temiz suya erişim, kanalizasyon ve çevre temizliği hizmetleri, kadın öğrenciler için yurtların yetersizliği, kent güvenliği, ulaşım yetersizlikleri ve ulaşım güvenliği, sosyal hizmetlerin yetersizliği, toplumsal cinsiyete dayalı şiddetle ilgili mekanizmalarının yetersizliği yer aldı.

BELEDİYELERLE İŞBİRLİĞİ YAPILACAK

Karadeniz Kadın Dernekleri Dayanışma Ağı, belirlenen sorunların çözümü için belediyelerle iş birliği yapılması ve sürdürülebilir çözümler üretilmesi amaçlanmaktadır. Ağ, öncelikle kendi kurumsal yapısını tamamlayarak üyelerinin güçlenmesini sağlamayı hedeflemektedir. Ayrıca,

yerel yönetimlerle iş birliklerinin geliştirilmesi ve ortak bir dilin oluşturulması konusunda çalışmalar yürütecektir. Bu sayede, kadınlar illerde kendi yaşamları üzerinde söz sahibi olabilecek, ihtiyaçları ve çözümleri, hizmet sunucularla birlikte katılımcı ve eşitlikçi şekilde, sürdürülebilir çözümler üreteceklerdir.

https://www.yesilgiresun.com.tr/haber/20830872/karadenizli-kadinlar-sorunlara-cozum-ariyor

0 0 0 0 0 0
YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Sıradaki haber:

Kadına Şiddet Koca Dayağından İbaret Değil

HIZLI YORUM YAP

0 0 0 0 0 0

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için inceleyebilirsiniz.