a

Katılımcı Çağrısı: iENGAGE Kadın İnanç Önderleri (Lider Kadın Eğitici) Eğitimi

iENGAGE Kadın İnanç Önderleri (Lider Kadın Eğitici) Eğitimi –ANKARA Süleyman Demirel Üniversitesi koordinatörlüğünde ve Hollanda Büyükelçiliği katkılarıyla gerçekleştirilen iENGAGE Kadın İnanç Önderleri (Lider Kadın Eğitici) Eğitimi ANKARA İLİ başvuruları başladı.

EĞİTİME KATILIM BAŞVURU ÇAĞRISI

Hollanda Büyükelçiliği’nin İnsan Hakları Hibe Çağrısı kapsamında; Süleyman Demirel Üniversitesi ile Medya ve İletişim Akademisi Derneği’nin işbirliğiyle yürütülen “Kadın İnanç Aktörleriyle İletişim Kurmak, Kadın Haklarını Geliştirmek, Kadınlara ve Kız Çocuklarına Yönelik Şiddeti Önlemek” (iENGAGE) Projesi kapsamında; 15 NİSAN Cumartesi ve 16 NİSAN Pazar günleri inanç önderi (Lider Kadın Eğitici) adaylarına verilecek ANKARA ili eğitime katılım başvurusu çağrısı açıldı.

iENGAGE PROJESİNİN TEMEL AMACI Proje; iki hedefe odaklanıyor. Proje öncelikle; kadına karşı şiddetin altında yatan sebepleri derinlemesine irdeleyerek (Lider Kadın Eğitici) inanç önderi adayların davranışlarını, tutumlarını toplumdaki sosyal normlara uygun bir şekilde dönüştürmeyi amaçlıyor. Projenin hedefi; inanç önderi adayların “Lider Kadın Eğitici” kapsamında cinsiyet eşitliği, kadın hakları ve kadına karşı şiddeti önleyici bilgilerle donanmalarını sağlayacak eğitimler vermeyi amaçlıyor. Proje ile Ankara, Isparta, Gaziantep, Tokat ve Trabzon’dan 20’şer katılımcı olmak üzere toplam 100 kadın inanç önderi adayı (Lider Kadın Eğitici) kapsamında kadına yönelik şiddetin önlenmesi konularında eğitilerek, bu konuda yeterli becerilere ve okuryazarlığa sahip olmaları amaçlanıyor. Proje süresince; Isparta, Ankara, Gaziantep, Trabzon ve Tokat’ta; İlahiyat Fakültesi ve İmam-Hatip Lisesi öğrencilerinden oluşan 100 kadın inanç önderi adayına katılımcıların topluluk toplantılarında ve öğretilerinde farkındalık yaratma kapasitelerini artırmayı amaçlayan eğitimler veriliyor. Proje süresince kadın inanç önderi adayı katılımcılara yönelik olarak kadın hakları ve kadına yönelik şiddeti önlemede aktif rol oynama kapasitelerini geliştirmeye odaklanan eğitim müfredatları geliştirildi. 5 ayrı eğitim başlığını içeren eğitim müfredatları, 5 aylık bir süreç içinde her bir eğitim için toplam 60’ar günlük bir eğitim dilimini kapsıyor.

LİDER KADIN EĞİTİCİ ADAYLARINA YÖNELİK PROJE EĞİTİM İÇERİKLERİ; Kadın Hakları, (kadının yasal hakları) Çocuk Hakları ve Uygulamaları Toplumsal Cinsiyet Eşitliği ve Kadına Yapılan Ayrımcılık, Kadınların Toplumdaki Yeri, Karar alma süreçlerine kadın ve kızların katılımı nasıl teşvik edilir? Kadınların ve kızların çalışma ve ekonomik haklara erişimi nasıl sağlanır? Kadına şiddet nasıl önlenir? Şiddete karşı mücadelede neler yapılabilir? Şiddete uğrayan kadınların Güvenliğe ve Adalete ulaşma yolları. Şiddete maruz kalındığında idari, adli, hukuki ne yapılmalı? Şiddete uğrayanlar dâhil karar alma süreçlerine katılacak kadın ve kızlar sosyal medya ve dijital mecralarda kendilerini nasıl ifade edebilirler? Her türlü ayrımcılığa ve şiddete karşı dijital yeterliliklerinin artırılması ve geliştirilmesi Kadın Psikolojisi, Erkek Psikolojisi, Sevgi Dilleri, Ailede şiddetsiz iletişim nasıl sağlanır? Öfke yönetimi, Aile içi iletişim becerileri ve empati stres ve baş etme yolları. Kadına şiddetin bir başka unsuru olan çocuk ve zorla evliliklerin önlenmesi, Kadın Sağlığı ve bu alanda kadınların hakları (Bu haklara nasıl ulaşacak) başlıklarından oluşuyor. Başvuru şartları/kimler başvurabilir? “Lider Kadın Eğitici” (iENGAGE) Projesine Ankara ilindeki İmam –Hatip Liseleri ile İlahiyat Fakültesi’nden kadın öğrenciler ile bu okullardaki kadın öğretmenler ve Müftülüğe bağlı kadın eğiticiler başvurabilir. Başvuru için; eğitimler, Zoom ortamında çevirim içi (online ) olacağı için katılımcıların temel düzeyde bilgisayar kullanabilmeleri ve internet bağlantısına sahip olmaları yeterli olacaktır. Projenin aşamaları: “Kadın İnanç Aktörleriyle İletişim Kurmak, Kadın Haklarını Geliştirmek, Kadınlara ve Kız Çocuklarına Yönelik Şiddeti Önlemek” (iENGAGE) Projesi; başvuruları www.siddetsizyasam.org web sitemiz üzerinden alınacaktır. Adaylar, aşağıda linki yer alan başvuru formunu elektronik ortamda eksiksiz olarak doldurmak ve ek belgeleri yüklemek suretiyle başvurularını yapacaklardır. Ankara ili için Son Başvuru Tarihi: 14 Nisan 2023 Cuma Soru ve görüşleriniz için: bilgi@siddetsizyasam.org Proje katılım başvurularınızı www.siddetsizyasam.org sitemizden yapabilirsiniz. (Visited 3 times, 3 visits today)

https://ab-ilan.com/katilimci-cagrisi-iengage-kadin-inanc-onderleri-lider-kadin-egitici-egitimi/

0 0 0 0 0 0
YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Sıradaki haber:

İzmir Kiraz’da 2 çocuk babası adam 13 yaşındaki kıza tecavüz etti

HIZLI YORUM YAP

0 0 0 0 0 0

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için inceleyebilirsiniz.