a

Keskesor LGBTİ+, Van ve Dersim’de örgütleniyor

Keskesor LGBTİ+ Oluşumu Van'da ve Dersim'de örgütlendiğini duyurdu.

On senedir LGBTİ+’ların hakları için mücadele eden Keskesor Amed LGBT+ Oluşumu artık Van ve Dersim’de de LGBTİ+’larla örgütleniyor.

Oluşum ilk yılında da bölge iller olan Dersim, Kars, Antep, Malatya ve Van’da yaşayan LGBTİ+’larla sık sık bir araya geldi. Bu buluşmaların ardından Kars’ta Homofobi ve Transfobi Karşıtı Platform, Dersim Roştîya Asme LGBTİ+ Oluşumu, Antep Zeugmadi LGBTİ+ Oluşumu, Malatya Homofobi ve Transfobi Karşıtı Gençlik İnisiyatifi ve Van Ah Tamara LGBTİ+ İnisiyatifi kuruldu. Ayrıca Elazığ, Bingöl, Mardin ve Batman’da LGBTİ+’lar bir araya gelip buluşmalar düzenledi.

Oluşum, “2015’te barış, çözüm ve diyalog sürecinin bitmesinin ardından LGBTİ+ aktivistlerine yönelik artan baskı ve saldırı süreciyle beraber Keskesor Amed dışında diğer şehirdeki LGBTİ+ örgütlerinin çalışmaları durma aşamasına geldi” diyor.

Çalışmalarını yaklaşık iki yıl durduran Keskesor Amed LGBTİ+ Oluşumu, 2022 Mayıs ayında Diyarbakır’da Pembe Hayat ortaklıkta 3 gün süren Kuirfest’i gerçekleştirerek yeniden bir araya geldi.

Bugün, Keskesor Amed bölge illerde yaşayan LGBTİ+’larla temas kurarak örgütlenme çalışmalarını yayma kararı aldığını duyurdu ve bu kararla birlikte Van Ah Tamara LGBTİ+ İnisiyatifi ve Dersim Roştîya Asme LGBTİ+ Oluşumu deneyimlerinden yola çıkarak Van ve Dersim’de örgütlendiğini duyurdu.

keskesor-lgbti-van-ve-dersim-de-orgutleniyor-1

İlk etkinlik 20 Kasım

Van Keskesor LGBTİ+ Oluşumu ve Dersim Keskesor LGBTİ+ Oluşumu 20 Kasım Nefret Suçu Mağduru Transları Anma Gününde kurulduklarını duyurdu.

Her iki oluşumun da ilk etkinliği, kentlerde 20 Kasım afişlemesi oldu.

Van merkezde Maraş ve Cumhuriyet Caddesinin çeşitli yerlerine Van Keskesor LGBTİ+ Oluşumu imzalı “Nefrete İnat Yaşasın Hayat” afişleri asan aktivistler transları andı. Dersim’de Atatürk Mahallesi ve Çarşı merkezde Dersim’de de Keskesor LGBTİ+ Oluşumu imzalı “Nefrete İnat Yaşasın Hayat” afişleri afişler asan aktivistler transları andı.

Ayrıca Diyarbakır’da Keskesor Amed LGBTİ+ Oluşumu aktivistleri, 2017 yılında Diyarbakır merkez Yenişehir ilçesi Ofis semtinde translasların yakılan evleri önünde bir anma yaparak binanın önüne karanfiller bıraktı. İşlek sokaklara ve caddelere de afişler asarak transfobiye karşı sokakta mücadele yürüteceklerini söyledi.

https://kaosgl.org/haber/keskesor-lgbti-van-ve-dersim-de-orgutleniyor

0 0 0 0 0 0
YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Sıradaki haber:

Kadınların Adalete Erişimi Paneli

HIZLI YORUM YAP

0 0 0 0 0 0

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için inceleyebilirsiniz.