a

‘Kıyıdaki Kadınlar’ yarışmasında 4 kısa film ödüllendirildi

Kadınların acılarını ve başarı hikayelerini anlatan 4 kısa film ödüllendirildi

KADINLARIN toplumdaki sesini duyurmak, görünürlüklerini artırmak ve kadın emeğine dikkat çekmek adına KASTOB tarafından ‘Kıyıdaki Kadınlar’ temasıyla düzenlenen Uluslararası Kısa Film Yarışması’nda dereceye giren filmler ödüllendirildi. Yaklaşık 17 ülkeden 408 kısa filmin katıldığı yarışmada birincilik ödülünü ‘Pamuk Prenses ve Cüce’ filmi ile çocuk gelin konusuna dikkat çeken Radyo, Televizyon ve Sinema Bölümü 3’ncü Sınıf Öğrencisi Bora Yavuz Subaşı kazandı.Karadeniz Sivil Toplum Kuruluşları Konfederasyonu (KASTOB), 2024 Dünya Kadınlar Günü’ne ithafen kadınların toplumdaki sesini duyurmak, görünürlüklerini artırmak, kadına ve kadın emeğine karşı bir saygı duruşu yapmak için ‘Kıyıdaki Kadınlar’ temasıyla Uluslararası Kısa Film Yarışması düzenledi. Yarışmaya yaklaşık 17 ülkeden 408 başvuru yapıldı. Jüri üyeleri tarafından yapılan ön değerlendirme sonucu yaklaşık 7 dakikalık bir akışta kadınların çektiği acıları, verdikleri mücadeleyi ve elde ettikleri başarıyı en iyi şekilde anlatan 20 film finale kaldı. Daha sonra yapılan değerlendirmede ise ilk 4’e giren film belirlendi.Yarışmanın ödül töreni Atatürk Kültür Merkezi’nde (AKM) yapıldı. Sunuculuğunu Gülgün Feyman’ın üstlendiği gala gecesine Eski Devlet Bakanı Kürşad Tüzmen, Cumhurbaşkanı Danışmanı ve Darülaceze Başkanı Hamza Cebeci, Emekli Tümamiral Cihat Yaycı, Üsküdar eski Belediye Başkanı Hilmi Türkmen, Üsküdar Üniversitesi Kurucu Rektörü Prof. Dr. Nevzat Tarhan, Yazar Gülten Dayıoğlu, Fotoğraf ve Cam Müzesi Kurucusu Prof. Dr. Gültekin Çizgen, Sanat Eleştirmeni Hayati Asılyazıcı, Heykeltraş Prof. Dr. Meriç Hızal, Bale Sanatçısı Hülya Aksular, İllüstrasyon Sanatçısı Prof. Dr. Sema Ilgaz Temel, Prof. Dr. Nilüfer Narlı, DEB Onursal Başkanı Işık Sadık Ahmet, Cam Sanatçısı müze kurucusu Ekrem Özen, Heykeltraş Dr. Öğr. Üyesi Nurettin Bektaş ile sanat, siyaset, sinema ve medya dünyasından çok sayıda isim katıldı.Program saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunması ile başladı. KASTOB tanıtım filminin izletilmesinin ardından Kültür ve Turizm Bakanlığı Güzel Sanatlar Genel Müdürlüğü İstanbul Devlet Türk Halk Müziği Korosu Saz Sanatçıları sahne alarak Karadeniz türküleri seslendirdi. Daha sonra ise ilk 4’e giren filmler izletildi ve sırasıyla kazananlara ödülleri verildi. Yarışmada 1’incilik ödülünü ‘Pamuk Prenses ve Cüce’ filmi ile Bora Yavuz Subaşı aldı. Enis Manaz’ın ‘Abella’ filmi ikinci, Burak Kum’un ‘Hacer’ filmi ise üçüncü oldu. Geceye katılamayan Enis Manaz adına ödülü Oyuncu Sermin Hürmeriç aldı.KOSTAB Özel Ödülü ise ‘Toprağına Renk Katanlar’ kısa filmi ile Selin Aktaş’a verildi. Aktaş, kısa filminde Hatay’da yaşanan yıkıcı depreme ve bütün zorluklara rağmen üretmeye devam eden bir kadının hikayesine yer verdi.Üsküdar Belediyesi, Marmara Üniversitesi, İstanbul Samsunlu Genç İş İnsanları Derneği, Görsel Sanatlar Vakfı ve Cam Tavanı Delen Kadınlar Platformunun destek verdiği yarışmada birinciye 50 bin TL, ikinciye 30 bin TL, üçüncüye ise 20 bin TL’lik ödül verildi.

https://www.canlimagazin.com/genel/kadinlarin-acilarini-ve-basari-hikayelerini-anlatan-4-kisa-film-odullendirildi-117919

0 0 0 0 0 0
YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Sıradaki haber:

Avcılar’da güvenlik görevlisinden 40 kız öğrenciye cinsel istismar

HIZLI YORUM YAP

0 0 0 0 0 0

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için inceleyebilirsiniz.