a

“LGBTİ+ düşmanlığında yeni bir evreye geçtik”

Yıldız Tar, Kaos GL’nin 29. yaş kamu spotu videosunun hedef gösterilme sürecini BirGün TV’ye değerlendirdi.

Kaos GL’nin 29. yaşına özel olarak yayınladığı ve nefret operasyonu sebebiyle yayından kaldırdığı kamu spotu video sürecini Genel Yayın Yönetmeni Yıldız Tar, BirGün TV’de Asena Tunca’ya değerlendirdi.

Tar, katıldığı yayında “İktidar nefret dilini nasıl örgütlüyor?”, “‘Nefrete Karşı El Ele’ kamu spotu nasıl hedefe konuldu?” ve “Önümüzdeki süreçte LGBTİ+’ları ne bekliyor?” sorularını yanıtladı.

Toplum hassasiyeti diye bir şey inşa edildiğini ve bu hassasiyetin içerisine iktidarın siyasal ajandası neyi gerektiriyorsa onu koyduğunu belirten Tar, suç teşkil etmeyen bir video çekim sürecinin nasıl yeni kutsallar yarattığını anlattı:

“Bu video 2019 yılında bir ajansın bütün video izinlerini alarak çektiği bir video. Dekor olarak tren kiralanmasa set kurulacaktı ve stüdyoda çekilecekti. Yani aslında çok Teknik bir mesele ama buna takmak zorunda kalmaları videonun içeriğiyle alakalıydı. İçerikte itiraz edebilecekleri hiçbir şey olmadığı için ‘Nasıl olur da Marmaray’da çekilir’ dediler.

Bundan ibaret bir süreci sanki, hani olur ya askeri alanları çekmek yasaktır, orada çok özel izinlerle böyle bir şey yapılmış gibi yansıttılar. Ve Marmaray gibi insanların bir yerden bir yere gitmek için kullandıkları bir tren devletin yeni kutsalı ve yeni kırmızı çizgisine dönüştü.

Hedef gösterilmenin seyrini izlediğimizdeyse aslında hedef gösteren sadece hükümet ve medyası değil, burada kritik bir başka aktör daha vardı, o da Saadet Partisine yakın gazeteler.

Marmaray’ın suç duyurusunu avukatlarla da görüştük ve uzunca süredir. Yargı haberleri yapan birisi olarak da incelediğimde, yani bir o bir suç duyurusu değil o bir tür hezeyanın dışa vurumu aslında. “Facebook’ta yayınlayacağız dediniz, Twitter’da yayınladınız, kandırıldık” diyor özetle, böyle bir şey mümkün mü? Facebook’ta da yayınlandı. Twitter’ın adı değişti mesela, X oldu. Demek ki o dönem Twitter’da yayınlayacağız deyip X’te yayınlandığında buna da sorun çıkaracaklar.

Bir sorun bulamadığı için suç duyurusu niteliğini hiçbir şekilde taşımayan bu metin şu an LGBTİ+ düşmanlığında yeni bir evreye geçtiğimizi gösteriyor.”

Tar, Türkiye tarihinin en gerici Meclisini gördüğümüzü ve LGBTİ+, kadın ve çocuk haklarının Cumhur İttifakı tarafından tümüyle hedefe konulduğunun altını çizdi:

“Meclis’in açılması ile birlikte ya bir Anayasa ya da bir Medeni Kanun değişikliğiyle karşı karşıya kalacağız, zaten bu geçtiğimiz yıl gündeme gelmişti. Şimdi hatırlarsak geçtiğimiz yıl Büyük Aile Buluşması adında nefret mitinglerini ilki yapıldı ve hemen ardından bir Anayasa gündeme geldi. Araya deprem girdiği için rafa kalktı ama AKP’nin tarihinden bildiğimiz üzere bir şeyi yapmak istediğinde daha sonra başka bir paketle önümüze getiriyor. Bütün hak ve özgürlükleri bu şekilde kısıtladılar. Burada sıkıntı tabii ki sadece iktidarda değil. AKP ve MHP’nin LGBTİ+ hareketini siyasal bir düşman olarak inşa ettiğini görüyoruz.”

https://kaosgl.org/haber/lgbti-dusmanliginda-yeni-bir-evreye-gectik

0 0 0 1 0 0
YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Sıradaki haber:

EŞİK, Meclis’te: İktidarın LGBTİ+’lara karşı nefret suçları insan haklarına saygısızlık

HIZLI YORUM YAP

0 0 0 1 0 0

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için inceleyebilirsiniz.