a

LGBTİ+’lara şiddette son on yılın en ölümcül artışı!

“Bu yıl, şiddetin giderek daha fazla planlı ve ölümcül hale geldiğini ve LGBTİ kişilerin Avrupa'daki ülkelerde kendilerini güvensiz hissetmelerine yol açtığını gördük.”

LGBTİ+ çatı örgütü, ILGA-Avrupa 2022’de bölge genelinde LGBTİ+ düşmanı nefretin ölüm kalım aşamasına geldiğini açıkladı.

Bugün (20 Şubat) Brüksel’de açıklanan ILGA-Avrupa’nın “Avrupa ve Orta Asya’daki LGBTİ Kişilerin İnsan Hakları Durumuna İlişkin Yıllık İncelemesi”, 2022’nin hem planlı, vahşi saldırılar yoluyla hem de doğrudan politikacılar, dini liderler, sağcı örgütler ve medyadan gelen yaygın nefret söyleminin ardından intiharlardan dolayı 2022’nin son on yılın en kötü yılı olduğunu ortaya koyuyor.

“Nefret söylemi fiziksel şiddete dönüşüyor”

Rapora göre, bilinçli ve kasıtlı öldürme ve yaralama kastıyla LGBTİ+ kişilere yönelik saldırılar, Norveç ve Slovakya’daki LGBTİ barlarının dışında dört kişiyi öldüren ve 22 kişiyi yaralayan iki terör saldırısı da dahil olmak üzere eşi görülmemiş seviyelere yükseldi.

ILGA-Avrupa Direktörü Evelyne Paradis, rapor hakkında şöyle dedi:

“Yıllardır her türlü nefret söyleminin gerçek fiziksel şiddete dönüştüğünü söylüyoruz. Bu yıl, şiddetin giderek daha fazla planlı ve ölümcül hale geldiğini ve LGBTİ kişilerin Avrupa’daki ülkelerde kendilerini güvensiz hissetmelerine yol açtığını gördük. LGBTİ karşıtı nefret söyleminin yalnızca marjinal liderlerin veya sözde otokratların sözleri olmadığını, aynı zamanda insanlar ve topluluklar için korkunç sonuçları olan gerçek bir sorun olduğunun kanıtını gördük. Bu fenomen sadece nefret söyleminin yaygın olduğu ülkelerde değil, aynı zamanda LGBTİ kişilerin giderek daha fazla kabul gördüğüne inanılan ülkelerde de yaşanıyor.”

Türkiye: Şiddet, nefret, ayrımcılık!

Raporun Türkiye bölümünde de çarpıcı veriler yer alıyor. Kaos GL ve 17 Mayıs derneklerinin doğrudan katkı sağladığı raporda AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun sistematik nefret söylemleri hatırlatılıyor.

Raporda, LGBTİ+ örgütlerine IŞİD tehditleri, “Büyük Aile Yürüyüşü” adı altında nefret mitingleri, İslamcı grupların LGBTİ+’ları ölümle tehdit etmesi, nefret cinayetleri ve süregiden davalar yer alıyor.

Öne çıkan bir diğer konu ise transların geçiş/uyum süreci operasyonlarına engeller ve “onarım terapisi” adı verilen işkencenin yaygınlaşması.

Rapordaki konu başlıklarından bazıları şöyle: Mülteci LGBTİ+’lara ayrımcılık, işsizlik, polis işkencesi, onur yürüyüşlerine yasaklar, RTÜK sansürü, barınma hakkının gasp edilmesi, derinleşen yoksulluk, TİHEK’in ayrımcılığı…

Raporun İngilizce haline ulaşmak için tıklayın.

https://kaosgl.org/haber/lgbti-lara-siddette-son-on-yilin-en-olumcul-artisi

0 0 0 0 0 0
YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Sıradaki haber:

Pınar Gültekin davası yeniden ertelendi

HIZLI YORUM YAP

0 0 0 0 0 0

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için inceleyebilirsiniz.