a

“LGBTİQ+ düşmanı Anayasa teklifine #TartışmasızHAYIR”

LGBTİQ+ Meclisleri: “Bu gayri meşru iktidar baştayken önerilecek herhangi bir anayasal değişikliğe cevabımız #TartışmasızHAYIR!”

LGBTİQ+ Meclisleri, Adalet Kalkınma Partisi, Milliyetçi Hareket Partisi ve Büyük Birlik Partisi’nin Meclis Başkanlığı’na getirdiği ayrımcı anayasa değişikliği teklifine #TartışmasızHayır diyor:

“LGBTİQ+’lara yönelik düşmanlığın körüklenmesinin seçimin önemli temalarından olacağını tahmin ediyorduk. Yarın seçime gidildiği durumda karşısında her kim olursa olsun kaybeden Erdoğan ve AKP iktidarı, bu seçimi kazanmak için elinden geleni ardına koymayacaktır. Erdoğan, ekonomik kriz ve otoriterleşmeye karşı tüm itirazlarda yaptığı gibi seçimde kaybetme riskine karşı da LGBTİQ+’ları hedef gösteren bir anayasal teklifi öne sürüyor.

Mevcut anayasayı her fırsatta çiğneyenlere böyle bir yetki tartışmasız olarak verilemez. Vermeyeceğiz.

Üstüne üstlük düzenleme önerilen maddelerden birinin gerekçesi açıkça LGBTİQ+’ları “sapkın” diye tanımlıyor. Anayasaya böyle bir ayrımcılığı eklemek isteyenlere karşı sonuna kadar mücadele edeceğiz. Kendisine demokrat diyen hiçbir parti, hiçbir gerekçeyle bu teklife evet demeyi, AKP-MHP iktidarının kuyruğuna girmeyi aklından bile geçiremez.

Heteroseksist yasaların geçmesi ancak LGBTİQ+’lara yönelik şiddetin önünü açar. Teklifteki ‘aile yapısını korumak devletin temel yükümlülüğüdür’ gerekçesi polisin, devlet kurumlarının ve hükümetin ‘aile yapısını koruma’ bahanesiyle LGBTİQ+’ların hayatlarına, kararlarına engel olması ile sonuçlanacaktır. Bu yetkiyi sadece AKP iktidarına değil, hiçbir iktidara vermeyeceğiz.

Mevcut anayasadaki eşitlik ilkesi yetersiz olsa da, anayasa değişikliği ancak bu hukuksuz iktidarı gönderdikten sonra tartışılabilir.

Önce bu meşruiyetini yitirmiş iktidarı göndereceğiz, sonra eşit, özgür, demokratik bir anayasayı toplumun eşitsizliğe uğrayan tüm kesimleriyle birlikte oluşturacağız. Bu gayri meşru iktidar baştayken önerilecek herhangi bir anayasal değişikliğe cevabımız #TartışmasızHAYIR.”

https://kaosgl.org/haber/lgbtiq-dusmani-anayasa-teklifine-tartismasizhayir

0 0 0 0 0 0
YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Sıradaki haber:

11 bin 213 KADES ihbarına müdahale edildi

HIZLI YORUM YAP

0 0 0 0 0 0

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için inceleyebilirsiniz.