a

Mahkemede Lubuncayı savundu

2019’da atılan bir e-posta üzerine Lubuncayı hakaret addederek açılan davanın ikinci duruşması 23 Kasım’da. Ölüm tehditleri alan LGBTİ+ öğrenci, “İstiklal Marşını alenen aşağılamadan” yargılanıyor.

2021’de kayyum rektörün kapattığı Boğaziçi Üniversitesi LGBTİ+ Çalışmaları Kulübü’nün 2019 yılında üyelerine attığı bir e-posta üzerinden bir kulüp üyesine dava açıldı.

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı Basın Suçları Soruşturma Bürosu’nun hazırladığı iddianameyi kabul eden 18. Asliye Ceza Mahkemesi, kulüp üyesi bir kişi hakkında “İstiklal Marşını alenen aşağılama” iddiasıyla dava açtı. Sosyal medyada paylaşım yapan başka bir LGBTİ+ kişi de dosyaya eklendi.

İlk duruşması 17 Haziran’da görülen davanın gerekçesi, Savcının LGBTİ+ alt kültürüne ait Lubunca dilini hakaret addetmesi. İki kişinin üç yıl sonra yargılanmasına yol açan süreci başlatan ise hükümete yakın medya organlarının karalama kampanyaları.

Davanın bir sonraki duruşması 23 Kasım Çarşamba günü saat 14.20’de 18. Asliye Ceza Mahkemesi’nde görülecek.

Üç yıl süren soruşturmanın ardından hazırlanan iddianamede ise LGBTİ+’ların kendisi aşağılama sebebi olarak gösteriliyor:

“İstiklal Marşı’nın mısralarının “LGBTİ+” olarak anılan, lezbiyen, gey, biseksüel ve transgender ve interseksüel topluluğu ve kişileri temsilen kullanılan ibare ve kelimeler ile değiştirildiği, marşın Türk milleti için kutsal olan anlam bütünlüğünün ve kanunlarla korunan manevi varlığının alenen aşağılandığı…”

“Benim kültürümü değersiz, aşağı, iğrenç gören bu zihniyet doğal olarak LGBTİA+ düşmanıdır”

Yargılanan 23 yaşındaki öğrenci M., ilk duruşmada savunmasını Mahkemeye sundu. M., savunmasında, “Parçası olduğum bu mücadele yok sayılan, ezilen, baskılanan kimliğim/kimliklerimiz için verdiğim bir hayatta kalma mücadelesidir. Parçası olduğum öğrenci kulübü BÜLGBTİA+ ise bu mücadelenin sadece mütevazi bir aparatıdır. Kulübümden de, kimliğimden de, parçası olduğum mücadeleden de gurur duyuyorum. Tam olarak da duyduğum bu gurur nedeniyle üzerime atılan asılsız suçlamaları reddediyorum. Ben bir suç işlemedim” dedi ve Mahkeme’nin Lubuncayı yargıladığını söyledi:

“Benim ve benim gibi olanların güvensiz yaşam koşulları nedeniyle oluşturdukları bir dildir Lubunca, kimlikdaşlarımın hayatta kalma yöntemi olarak asırlardır kullandıkları bir araçtır. Yani, kimliğim için oldukça önemli bir unsurdur. Ben de bir LGBTİA+ olarak bu dili sahipleniyor ve bu dilden, bu dili konuşan başta translar olmak üzere tüm LGBTİA+lardan, onların verdikleri yaşam mücadelesinden gurur duyuyorum. Dolayısıyla, gurur duyduğum bir şeyi aşağılama amacıyla kullandığıma dair iddia düpedüz bir mantık hatasıdır. Hatta ve hatta, mantık hatası olmasının da ötesinde, İstiklâl Marşı’nın sözlerini Lubunca kelimelerle değiştirmek suretiyle onu aşağılamaya çalıştığımı söyleyenler LGBTİA+fobi yapmaktadırlar çünkü onlar LGBTİA+ların kullandığı dil olan Lubunca’yı değersiz, aşağı, iğrenç görmekte ve İstiklâl Marşı’nı değersizleştirdiğini düşünmektedirler. Benim kimliğim olan LGBTİA+lığımı, benim dilim olan Lubunca’yı, benim kültürümü değersiz, aşağı, iğrenç gören bu zihniyet doğal olarak LGBTİA+ düşmanıdır.”

https://kaosgl.org/haber/mahkemede-lubuncayi-savundu-gurur-duydugum-bir-seyi-asagilama-amaciyla-kullandigim-iddiasi-mantik-hatasi

0 0 0 0 0 0
YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Sıradaki haber:

Diyarbakır’dan nefrete ortak tepki: LGBTİ+’ların yanındayız!

HIZLI YORUM YAP

0 0 0 0 0 0

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için inceleyebilirsiniz.