a

Mart Ayı Raporu: 23 Kadın Öldürüldü, 19 Kadın Şüpheli Şekilde Ölü Bulundu

Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu, 2023 yılı mart ayı raporunu açıkladı. Mart ayında 23 kadın cinayeti işlendiği, 19 kadının şüpheli şekilde ölü bulunduğu belirtilen raporda, kadınların yüzde 39'unun evli olduğu erkekler tarafından öldürüldüğü bilgisine yer verildi.

Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu, 2023 yılı mart ayı raporunu açıkladı. Mart ayında 23 kadın cinayeti işlendiği, 19 kadının şüpheli şekilde ölü bulunduğu belirtilen raporda, kadınların yüzde 39’unun evli olduğu erkekler tarafından öldürüldüğü bilgisine yer verildi. Raporda, 6284 sayılı Ailenin Korunması ve Kadına Karşı Şiddetin Önlenmesine Dair Kanun ve nafakanın kaldırılması tartışmalarıyla ilgili “Biz kadınlar sizin zihniyetinizle savaşmaya devam edeceğiz. Mücadele ederek kazandığımız hiçbir şey sizin seçim pazarlığınız olamaz” denildi. Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu, 2023 yılı mart ayı raporunu yayınladı. Raporda, şu bilgilere yer verildi:

“BU AY 23 KADIN CİNAYETİ İŞLENMİŞ, 19 KADIN ŞÜPHELİ BİR ŞEKİLDE ÖLÜ BULUNMUŞTUR” “

Bu ay 23 kadın cinayeti işlenmiş, 19 kadın şüpheli bir şekilde ölü bulunmuştur. Öldürülen 23 kadından 8’si boşanmak istemek, barışmayı reddetmek, evlenmeyi reddetmek, ilişkiyi reddetmek gibi kendi hayatına dair karar almak istemesi bahanesi ile, 2’si ekonomik bahane ile, 1’i bakım altında olduğu bahanesi ile öldürüldü. 12’sinin ise hangi bahaneyle öldürüldüğü tespit edilemedi. 12 kadının hangi bahaneyle öldürüldüğünün tespit edilememesi, kadına yönelik şiddetin ve kadın cinayetlerinin görünmez kılınmasının bir sonucudur. Kadınların kim tarafından, neden öldürüldüğü tespit edilmedikçe; adil yargılama yapılmayıp şüpheli, sanık ve katiller caydırıcı cezalar almadıkça, önleyici tedbirler uygulanmadıkça şiddet boyut değiştirerek sürmeye devam ediyor.

“KADINLARIN YÜZDE 39’U EVLİ OLDUĞU ERKEK TARAFINDAN ÖLDÜRÜLDÜ”

Mart ayında öldürülen 23 kadının 9’u evli olduğu erkek, 4’ü birlikte olduğu erkek, 2’si eskiden birlikte olduğu erkek, 2’si babası, 2’si oğlu, 2’si tanıdığı biri, 1’i akrabası, 1’i eskiden evli olduğu erkek tarafından öldürülmüştür. Bu ay kadınların yüzde 39’u evli olduğu erkek tarafından öldürüldü. Kadınların 16’sı evinde, 4’ü sokakta, 1’i otelde, 1’i iş yerinde, 1’i ormanlık alanda öldürülmüştür. Bu ay öldürülen kadınların yüzde 70’i evlerinde öldürüldü. Bu ay öldürülen kadınların 12’si kesici aletlerle, 10’u ateşli silahlarla ve 1’i boğularak öldürüldü. Bu ay öldürülen kadınların yüzde 52’si kesici aletler ile öldürüldü.

https://www.sondakika.com/haber/haber-kadin-cinayetlerini-durduracagiz-platformu-nun-15739647/

0 0 0 0 0 0
YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Sıradaki haber:

Afette Kadın Olmak, Afetzede Kadın Olmak!

HIZLI YORUM YAP

0 0 0 0 0 0

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için inceleyebilirsiniz.