a

MEB, Fiili İşgal Altında Kalmıştır

Laik ve Bilimsel Eğitim Platformu, 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı'nda Milli Eğitim Bakanlığı önünde basın açıklaması yaparak, iktidarın uyguladığı eğitim politikalarını eleştirdi.

Eğitim-İş Genel Başkanı Kadem Özbay tarafından okunan açıklamada, “Cumhuriyet değerlerinden her geçen gün daha fazla uzaklaşılırken, çocukların eğitiminden ve geleceğe hazırlanmasından sorumlu olan Milli Eğitim Bakanlığı üzerine düşen sorumluluğu yerine getirmemektedir. Siyasi iktidarın bilinçli bir tercihi olarak eğitim, MEB, Diyanet, tarikat, cemaat işbirliğinde fiili işgal altında kalmıştır. Laik, bilimsel, kamusal, çağdaş ve karma eğitim büyük bir saldırıya uğramaktadır” ifadelerine yer verildi. Laik ve Bilimsel Eğitim Platformu, 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nda Milli Eğitim Bakanlığı önünde basın açıklaması yaptı. Milli Eğitim Bakanlığı’nın bahçesinde çocuklar için gerçekleştirilen şenliğin devam ettiği esnada eğitim emekçileri, iktidarın uyguladığı eğitim politikalarını eleştirdi. Basın açıklamasına katılan eğitimciler ellerinde “Çocuk gelinlere hayır”, “Mustafa Kemal’ın öğretmenleriyiz”, “Yalvarmaya değil, ders vermeye geldik”,”Türkiye laiktir, laik kalacak” yazılı dövizler taşıdı. Platform adına Eğitim ve Bilim İşgörenleri Sendikası Genel Başkanı Kadem Özbay, açıklamayı okudu. Açıklamada, “Cumhuriyet değerlerinden her geçen gün daha fazla uzaklaşılırken, çocukların eğitiminden ve geleceğe hazırlanmasından sorumlu olan Milli Eğitim Bakanlığı üzerine düşen sorumluluğu yerine getirmemektedir.” ifadelerine yer verildi. Laikliğin, bilimsel, kamusal, çağdaş ve karma eğitimin büyük bir saldırıya uğradığını belirten Özbay, “Siyasi iktidar tarafından, itaat eden yönetilebilir bir toplum yaratmak için ideolojik bir aygıt olarak kullanılan eğitim, hiç olmadığı kadar niteliksiz hale getirilmiştir. Adını çok net koymalıyız. Siyasi iktidarın bilinçli bir tercihi olarak eğitim, MEB, Diyanet, tarikat, cemaat iş birliğinde fiili işgal altında kalmıştır.” dedi.

https://gazetekalem.com.tr/egitim-emekcilerinden-laik-ve-bilimsel-egitim-talebi-meb-diyanet-tarikat-cemaat-is-birliginde-fiili-isgal-altinda-kalmistir/

0 0 0 0 0 0
YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Sıradaki haber:

2023 Yılında 11 Bine Yakın Çocuk Evlendirildi!

HIZLI YORUM YAP

0 0 0 0 0 0

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için inceleyebilirsiniz.