a

Mersin Cemevi’nden Diyanete tepki

Mersin Cemevi İnanç Kurulu, Milli Eğitim Bakanlığı ve Diyanet İşleri Başkanlığı "Genç Gönüllüler, Çocuk Gönüllerle Buluşuyor Projesi"ne tepki gösterdi.

Yapılan açıklamada, projenin laik ve hukuk devleti ilkelerine, din ve vicdan özgürlüğüne aykırı olduğu vurgulanarak, Alevilere çocuklarını bu projeye katmamaları için çağrıda bulunuldu. Diyanet, “Genç Gönüllüler, Çocuk Gönüllülerle Buluşuyor” adında yeni bir proje açıkladı. “Çocukların Kuran’a ve sünnete uygun olarak yetiştirilmesi” iddiasıyla gündeme getirilen proje kapsamında; ilkokul 3. ve 4. sınıf öğrencileri Diyanet gençlik merkezleri ve camilerde din görevlileri ve manevi danışmanlar gözetiminde birtakım faaliyetler yürütülecek. Bunun yanı sıra lise ve üniversite öğrencilerinden seçilecek “Diyanet Genç Gönüllüleri” ev ödevlerinde ilkokul öğrencilerine rehberlik edecek. Mersin Cemevi İnanç Kurulu, Milli Eğitim Bakanlığı ve Diyanet İşleri Başkanlığı “Genç Gönüllüler, Çocuk Gönüllerle Buluşuyor Projesi” ile ilgili Mersin Cemevi’nde toplandı. Mersin Cemevi İnanç Kurulu toplantı sonrası konuyla ilgili yazılı açıklama yaptı.

‘Alevi öğrencilere yönelik bir asimilasyon projesidir’ İlkokul 3. ve 4. sınıf öğrencilerinin “Değerler Eğitimi” kapsamında her hafta sonu lise veya üniversite öğrencileri ile tarikatlar ve cemaatler arasında bölüşüldüğüne dikkat çekilen açıklamada, “Camilerde ya da Diyanet Gençlik Hizmet Merkezilerinde buluşturulmaları laik ve çağdaş eğitimin yok sayılmasının yanı sıra Alevi öğrencilere yönelik de bir asimilasyon projesidir” denildi. ‘Bu proje, din ve vicdan özgürlüğüne aykırıdır’ Uygulamaya konulan projenin laik ve hukuk devleti ilkelerine, din ve vicdan özgürlüğüne aykırı olduğunun vurgulandığı açıklamada şu ifadelere yer verildi: “Esasen bugün okullarda okutulan Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi ders programlarıyla Alevi öğrenciler asimile edilmektedir. Eğitimin her kademesinde öğrencilere yönelik Diyanet İşleri Başkanlığı Kur’an Kursu açmış ve cemaat, tarikatlarlar yerleştirilmiştir. Okullar dini eğitim veren kurumlar haline getirilmiştir. Mersin Cemevi İnanç Kurulu olarak bu projeyi protesto ettiğimizi, Alevi öğrencilerin bu etkinliklere katılmamaları konusunda Alevi öğrencilerin ailelerini uyaracağımızı kamuoyuna saygıyla duyuruyoruz.”

https://www.aydinlik.com.tr/koseyazisi/cocuklar-bir-gun-orgutlenecek-449042

0 0 0 0 0 0
YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Sıradaki haber:

Nurettin Yıldız: “Evlilikle ilgili İslam’ın yaş haddi yoktur”

HIZLI YORUM YAP

0 0 0 0 0 0

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için inceleyebilirsiniz.