a

Meryem Sevim’i katleden Musa Sevim tutuklansın

Diyarbakır Şiddetle Mücadele ağı, Meryem Sevim'i katleden ve 7 gündür yakalanmayan itirafçı Musa Sevim'in derhal tutuklanmasını talep etti.

Diyarbakır Şiddetle Mücadele Ağı, 13 Kasım’da itirafçı Musa Sevim tarafından katledilen Meryem Sevim için Bağlar ilçesinde bulunan Koşuyolu Parkı’nda İnsan Hakları Anıtı önünde basın açıklaması yaptı. “Meryem Sevim için adalet”, “Musa’ları aklama yargıla”, “Yasta değil isyandayız”, “Musa. Sevim tutuklansın”, “Jin jiyan azadî” ve “Kadın cinayetleri politiktir” dövizleri taşındı. Açıklamaya Meryem Sevim’in ailesi, arkadaşları, ağ bileşenleri ve çok sayıda kadın katıldı.

“DAHA KAÇ MERYEM GİDECEK”

Açıklama öncesi “Oy hawar” sözleriyle ağıt yakan Meryem Sevim’in ablası Hülya Kurmuş, “Burası Diyarbakır, nerde mobese kameraları? 7 gün oldu nerede bu katil? Benim kardeşim akşam çıkıp bir kahve içemeyecek mi? Birinin sesimi duyması için bağırmam mı lazım? Daha kaç Meryem gidecek. Böyle caniler için çocuklarımızı büyütüyoruz. Kimse sesimizi duymasa hepimiz böyle toplanmaya devam edeceğiz. Böyle adalet mi olur? Yeter artık yetkililer sesimizi duysun. Nerede diğer haber bültenleri? Adalet yerini bulsun. Biran önce bulmaya yardımcı olun. İnsanca hakkımızı arıyoruz. Yetkililer el atsın yoksa daha çok kadın katledilecek. Ne emeklerle büyütüyoruz çocuklarımızı 9 kurşunla ölsün diye mi? 9 kurşun ne demek? Savaştan bile 8 kurşun sıkılmıyor. Bu kişi daha önce de kadın öldürdü, ‘ben öldüreceğim izleyin’ diyordu adam. Böyle sessiz kalınırsa daha çok kadın öldürecekler” sözleriyle tepkisini dile getirdi. Sonrasında açıklamayı Ağ adına Diyarbakır Barosu Kadın Merkezi üyesi avukat Songül Argünağa okudu. Argünağa, “25 Kasım’a giderken kadına yönelik şiddetin son bulması amacıyla bir arada olduğumuz, sesimizi yükselttiğimiz, mücadele ettiğimiz bu zaman diliminde ne yazık ki 13 Kasım’da Musa Sevim tarafından öldürülen Meryem Sevim için bir araya gelmiş bulunmaktayız” dedi.

“FAİL HALA YAKALANMADI”

Musa Sevim tarafından uzun süre duygusal birlikteliğe zorlanan Meryem Sevim’in, kendisiyle birlikte olmak istemediğini belirtmesine rağmen katledildiği güne kadar sistematik olarak psikolojik şiddete maruz kaldığını belirten Argünağa, “Meryem’e kendisiyle evlenmesi için baskı yapan fail, evlenme teklifinin reddedilmesinin akabinde Meryem’i canice katletmiştir. Meryem’in öldürülmesinin ardından başlatılan soruşturma ile Musa Sevim hakkında yakalama kararı verilmiş ancak fail henüz yakalanmamıştır” diye belirtti.

“TAHAMMÜL EDEMEYEN ZİHNİYETİN ÜRÜNÜ”

Argünağa, devamında şöyle devam etti: “Biliyoruz ki Musa Sevim gibi kadınlar tarafından reddedildiklerinde öldürmeyi kendinde hak görecek kadar zalimleşen erkekler, kadınların iradelerini yok sayan, kadınların kendi hayatlarına dair karar almalarına tahammül edemeyen zihniyetin ürünüdür. Egemen eril anlayışın tahakküm ve baskı ile kurduğu, kadını iradesiz ve bir obje gibi konumlandıran sistemin temeli ancak kadınlar kendi hayatları ile ilgili karar almaya başladıklarında yıkılacak ve yıkılan sistemin küllerinden kadınların barışı haykırdıkları şiddetsiz dünya tahayyülü doğacaktır.

https://www.evrensel.net/haber/475045/siddetle-mucadele-agi-meryem-sevimi-katleden-musa-sevim-tutuklansin

0 0 0 0 0 0
YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Sıradaki haber:

Konak’ta “Demokrasi, İnsan Hakları ve Kapsayıcılık” Söyleşisi Yapıldı

HIZLI YORUM YAP

0 0 0 0 0 0

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için inceleyebilirsiniz.