a

Mimoza Hatıra Ormanında Ağaçlar Çiçek Açtı !

Ortahisar Kent Konseyi Kadın Meclisi, Trabzon'da iz bırakan kadınları anmak ve isimlerini yaşamak adına 2023 yılı Mart ayında anlamlı bir projeyi hayata geçirdi.

Meclis, geçtiğimiz yıl 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nde Mimoza Hatıra Ormanı’nın açılışını yaparak mimoza fidanlarını toprakla buluşturdu. 1 yıl önce toprakla buluşturulan fidanlar çiçek açtı.

Trabzon Ortahisar Belediyesi ve Ortahisar Kent Konseyi Kadın Meclisi, 2023 yılında 8 Mart Dünya Kadınlar Günü dolayısıyla ‘Mimoza Hatıra Ormanı’ projesini hayata geçirdi. Mimoza fidanları, Kanuni Mahallesi Zehra Çebi Kız Öğrenci Yurdu yanındaki park alanında oluşturulan hatıra ormanında toprakla buluşturuldu. Mimoza Hatıra Ormanı projesi kapsamında belirlenen alana 95 adet mimoza, 370 adet mazı, 4 adet süs eriği ve 2 adet erguvan fidanı dikildi.

CUMHURİYETİN 100. YILINDA OLUŞTURULDU

Kadın Meclisi Yönetim Kurulu Üyesi Neslihan Eyüboğlu tarafından fitili ateşlenen Mimoza Hatıra Ormanı projesi, Cumhuriyet sonrası Trabzon’da iz bırakan rol model kadınlar ve şiddet faillerinin hayattan kopardığı kadınlar anısına Cumhuriyetin 100. Yılında Kent Kadın Hafızası oluşturmak amacıyla hayata geçirilmişti. Hatıra ormanının oluşturulmasının yıldönümü yaklaşırken, dikilen mimoza fidanlarının çiçek açtığı görüldü. Mimoza Hatıra Ormanının 2. aşamasının 8 Mart 2024 tarihinde Ortahisar Belediyesi Kültür Müdürlüğü’nün Trabzon’da iz Bırakan Kadınlar Arşivi, KTÜ KAM Kadın Araştırmaları Arşivi, Trabzon Emniyet Müdürlüğü’nün resmi kayıtlarına geçmiş kadın cinayetleri ve Trabzon Barosunun kadın cinayeti kayıtları incelenerek Mimoza Hatıra Ormanı Anı Tabelasına dönüştürülmesi olacağı belirtildi.

İZ BIRAKAN KADINLARIN İSİMLERİ ÖLÜMSÜZLEŞTİRİLECEK

Konuyla ilgili konuşan Ortahisar Kent Konseyi Kadın Meclisi Başkanı Canan Nehbit, Trabzon Cumhuriyet Başsavcılığından Trabzon’da öldürülen kadınların isimlerini talep ettiklerini ve isimler geldiğinde bu kadınların adlarını mimoza ağaçlarında yaşatacaklarını söyledi. Ortahisar Kent Konseyi Kadın Meclisi üyeleri ile hatıra ormanını ziyaret ettiklerini kaydeden Başkan Canan Nehbit, “Ortahisar Kent Konseyi Kadın Meclisi olarak Trabzon İl Kadın Hafızası oluşturmak, Cumhuriyet sonrası Trabzon’da yaşayıp iz bırakmış rol model kadınlar ve Trabzon’da yaşarken hayattan koparılıp kadın cinayetine kurban gitmiş kadınların hatıralarını yaşatmak için Anıt tabela isim listeleri oluşturmaya çalışırken fidanların durumunu merak edip görmeye gittik. Mimozalar büyümüş çiçek bile açmışlar çok sevindik. Şimdi sıra Mimoza Hatıra Ormanımıza 8 Mart 2024 tarihinde yerleştireceğimiz anıt tabelada. Şu anda Ortahisar Kent Konseyi Başkanlığımızca Trabzon Cumhuriyet Başsavcılığından talep ettiğimiz Cumhuriyet sonrası Trabzon’da Kadın Cinayeti kayıtlarına geçmiş kadınların isimleri ve ölüm yılları bilgisini içeren listeyi bekliyoruz. Anıt tabelayı 8 Marta yetiştirmeyi umuyoruz. Mimoza hatıra ormanımızın mimozaları büyümüş, çiçek bile açmış. Emek ektik 8 Mart 2023’de, Mimoza biçtik 2024’te. Trabzon’un aydınlık ve karanlık yüzündeki kadınların hatıralarını da anıt tabela ile ölümsüzleştirerek İl Kadın hafızasına bir iz de biz bırakmış olmaktan mutlu olacağız.” açıklamasında bulundu.

https://www.gunebakis.com.tr/haber/19302302/trabzonda-iz-birakan-kadinlar-icin-olusturulan-mimoza-hatira-ormaninda-agaclar-cicek-acti

0 0 0 0 0 0
YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Sıradaki haber:

“Kutsal ile bir yalan, hayatlarımızdan vazgeçmiyoruz”

HIZLI YORUM YAP

0 0 0 0 0 0

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için inceleyebilirsiniz.