a

Mis Sokak davası 27 Ocak’ta görülecek

2021 yılında Mis Sokak’ta polis şiddetiyle gözaltına alınan 19 kişinin yargılandığı 19. İstanbul Onur Yürüyüşü davası 27 Ocak Cuma gününe bırakıldı.

26 Haziran 2021 tarihinde Mis Sokak’ta polis şiddetiyle gözaltına alınan 19 kişinin yargılandığı 19. İstanbul Onur Yürüyüşü davasının ikinci duruşması bugün (23 Aralık) 10:00’da İstanbul 60. Asliye Ceza Mahkemesinde görüldü.

Mağdur olduğu iddia edilen polisler kendilerine tebliğ edilmesine rağmen duruşmaya katılmadı. Avukatlar, gözaltı anı kayıtlarının izlenmesinden önce ve sonra müvekkillerinin beraatini talep ettiler.

Hakim; gözaltı sırasında gerçekleşen şiddetin kayıt altına alındığı görüntülerin baştan sona duruşmada izlenmesini ve bir önceki duruşmadan sonra kendilerine tebliğ edildiği halde polis memurlarının duruşmaya katılmamasını birlikte değerlendirdi. İddia makamının eksik hususların giderilmesi talebini reddederek duruşmanın 27 Ocak Cuma günü 14:30’a bırakılmasına karar verdi. Dava dosyası mütalaanın hazırlanması için Savcıya fiziki olarak bırakılacak.  

Davanın yaklaşık 4 saat süren ilk duruşmasında “2911 sayılı Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Kanunu’na muhalefet etmek” ve “görevi yaptırmamak için direnmek” suçlamalarıyla yargılanan sanıkların ve avukatlarının savunmalarının ardından Savcı, dosyadaki eksiklerin giderilmesi için ek süre istemişti. Hakim de savcının talebini kabul ederek görevi yaptırmamak için direnme suçunun mağdur/mağdurları olan kolluk görevlilerinin tespit edilerek bir dahaki duruşmada hazır edilmesi için İstanbul İl Emniyet Müdürlüğü’ne yazı yazılmasına ve görüntü kayıtlarının Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından dosyaya eklenmesine karar vermişti.

https://kaosgl.org/haber/mis-sokak-davasi-27-ocak-ta-gorulecek

0 0 0 0 0 0
YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Sıradaki haber:

Kız öğrencilere şiddet eğitimi

HIZLI YORUM YAP

0 0 0 0 0 0

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için inceleyebilirsiniz.