a

“Newroz, LGBTİ+’ların da alanıdır!”

Ankara’daki LGBTİ+ aktivistleri Diyarbakır Newrozu’nda LGBTİ+’lara saldırıya karşı açıklama yaptı, “Alışın, buradayız, hiçbir yere gitmiyoruz” dedi.

Diyarbakır Newrozu’nda LGBTİ+’lara saldırıya bir tepki de Ankara’dan geldi. 21 Mart’taki Newroz alanında LGBTİ+’lara homofobik ve transfobik saldırıya karşı Ankara’daki bağımsız aktivist lubunyalar basın toplantısı yaptı.

Ankarada’daki bağımsız aktivist LGBTİ+’lar Ankara’da yaşayan ve ses çıkartmak isteyen tüm LGBTİ+’ları İnsan Hakları Derneği (İHD) Ankara Şubesi’ne çağırdı. 23 Mart’ta bir araya gelen LGBTİ+ aktivistleri ve İHD yöneticileri, şiddete tepki gösterdi.

Kürtçe ve Türkçe okunan basın açıklamasında şu ifadeler yer aldı:

 ‘’LGBTİ+ fobik ve erkek devletin ve onun şiddet faili polisinin şiddetini kabul etmediğimiz gibi Amed Newroz’unda gerçekleşen ve yine aynı zihniyetin ürünü olan bu LGBTİ+ fobik saldırıyı da kabul etmiyor ve dayanışmamızla şiddetin karşısında duruyoruz.’’ 

Aktivistler, Amed Newroz’unu düzenleyen kurum ve kuruluşların saldırıya karşı sorumluluk almamasını kınadı, dört yıldır Newroz alanında LGBTİ+’ların saldırıya uğradığını hatırlatarak şöyle devam etti:

“Ankara’daki bağımsız lubunyalar olarak, Amed Newroz’unda LGBTİ+fobik nefret saldırısına uğrayan lubunya arkadaşlarımızın yanlarında olduğumuzu belirtiyoruz. Alışın, buradayız, hiçbir yere gitmiyoruz!”

https://kaosgl.org/haber/newroz-lgbti-larin-da-alanidir

0 0 0 0 0 0
YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Sıradaki haber:

AYM’den ‘hukuksuz el atma’ nedeniyle hak ihlali kararı

HIZLI YORUM YAP

0 0 0 0 0 0

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için inceleyebilirsiniz.