a

Newroz’da bu yıl da LGBTİ+’lara saldırı!

Diyarbakır’da Newroz’da bir grup erkek, LGBTİ+’lara ve onlarla dayanışanlara saldırdı, bıçak çekti, gökkuşağı bayraklarını yırtıp ezdi. LGBTİ+ aktivistleri, dört yıldır Newroz’da saldırıya uğruyor ve tertip komitesini göreve çağırıyor.

Diyarbakır Newrozu’nda bu yıl da LGBTİ+’lar alanda saldırıyla karşılaştı. Dün (21 Mart) yapılan Newroz kutlamasına LGBTİ+ bayraklarıyla katılmak isteyen LGBTİ+’lara bir grup erkek saldırdı.

Bayrakların indirilmesini isteyen grup ardından LGBTİ+’ları linç etmeye kalktı. Çevrede aralarında İnsan Hakları Derneği (İHD) ve Türkiye İşçi Partisi (TİP) üyelerinin de olduğu kişilerin duruma müdahale etmesi üzerine erkek grubu onlara da saldırdı.

Saldırganlar tehditlere devam etti

LGBTİ+’lar alandan çıktıktan sonra gökkuşağı bayrağı da yırtan grup, sosyal medya üzerinden tehditlerini sürdürdü.

Sosyal medyada kendisine “Kurdên Nasyonalîst” ve kendisini Kürt milliyetçisi olarak tanımlayan bir grup, Newroz günü öncesinde “Newroz ve Kürdlük ile ilgisi olmayan TİP ve LGBT flamalarını görürseniz Newroz ateşini harlamak için kullanabilirsiniz” mesajı paylaşmıştı.

Aynı grup, saldırının ardından yine sosyal medya hesapları üzerinden “kıç kıvırtmak için Kürdün ulusal bayramı olan Newroza sırf reklam yapmak için gelirseniz hak ettiğiniz şekilde karşılaşmanız gayet normaldir” dedi.

LGBTİ+’lar, Newroz tertip komitesini göreve çağırıyor

Alanda yaşanabilecek saldırıları ve hukuksuzlukları tespit etmek için orada olan Av. Okan Altekin, yaşananları ve gözlemlerini KaosGL.org’a anlattı.

Av. Altekin, geçtiğimiz yıllarda saldırılar olduğu için bu sene de LGBTİ+ örgütlerinin Newroz tertip komitesiyle öncesinde görüştüklerini söyledi. bakad, Keskesor ve Diyarbakır Barosu LGBTİ+ Hakları Komisyonu’nun daha sonra açıklama yapacağını da vurgulayan Av. Altekin, alanda yaşananları ise şöyle anlattı:

“LGBTİ+’lar Newroz alanına gökkuşağı bayraklarını vücutlarına sararak, saklayarak girebildi. Çünkü kolluk aramasında LGBTİ+ hareketinin sembollerine el koyma gibi bir durum yaşanıyor senelerdir. İçeride önce İnsan Hakları Derneği’nin yanına gittiler. Bayrakları takacak çubuklar olmadığı için, Türkiye İşçi Partisi’nden (TİP) çubuk istediler. TİP de gökkuşağı bayraklarını taşımak istediğini söyledi. LGBTİ+ korteji, TİP ile yan yanayken bir grup erkek geldi. ‘Burası Kürtlerin dini ve milli bir bayram yeri. Bu renklere yer yok’ diye tehdit etmeye başladılar.

“Ardından saldırı başladı. Alana bıçak sokan kişiler de vardı ve birkaç kere bize bıçakla saldırmaya da çalıştılar. Tertip komitesinden gelen kişiler ise olaya müdahale etmedi. Sonunda LGBTİ+’lar olarak alanı terk etmek zorunda kaldık.

“Kurdên Nasyonalîst gibi Neo-Nazi taklitçisi grupların yaydığı nefret söylemi, alandaki örgütsüz homofobik kitleye de güç veriyor. Bu duruma karşı artık saldırıların dördüncü yılında, dördüncü kez Newroz tertip komitesine çağrı yapıyoruz: Ortada artık çok kapsamlı ve tehlikeli bir durum var. Bu tür yapılara karşı Kürt halkının uyanık olması gerekiyor. Dini ve milli değerleri kullanan, fanatik, Neo-Nazi’leri taklit eden bir gruptan bahsediyoruz.”

Baro, İHD ve ÖHD saldırıyı kınadı

Saldırının ardından Diyarbakır Barosu, İnsan Hakları Derneği Amed Şubesi ve Özgürlükçü Hukukçular Derneği Amed Şubesi açıklamalar yaptı.

Diyarbakır Barosu: “Sürekli şekilde şiddet ve nefret söyleminin hedefi haline getirilerek yaşam alanları daraltılan LGBTİ+’lara karşı bugün Newroz alanında gerçekleştirilen saldırıları kınıyoruz. Newroz ruhuna yakışmayan bu saldırılara karşı hukuki sürecin takipçisi olacağız.”

İHD Amed: İHD olarak; barışı simgeleyen Newroz Bayramında meydana gelen ötekileştirici nefret söylemini ve saldırıları kabul etmediğimizi, saldırıdan etkilenen LGBTİ+ bireylere geçmiş olsun dileklerimizi iletiyoruz.

ÖHD Amed: “Yaşamımıza yayılan şiddet, nefret söylemi ve nefret suçlarının hedefi haline getirilerek yaşam alanları her geçen gün daraltılan LGBTİ+’lara karşı gerçekleştirilen saldırıyı kabul etmiyoruz. Newroz ruhunun aksine gelişen bu saldırılara karşı hukuki sürecin takipçisi olacağız!”

LGBTİ+’ların Diyarbakır Newrozu tarihi

“Neden herkes özgürlük isterken benim en temel hakkım olan yaşama hakkım; özgürlüğüm neden bu kadar korkutucu geliyor insanlara?”

2008 senesinde, Diyarbakır Newrozu’nda ilk kez gökkuşağı bayrağının açılmasını böyle bildiriyordu dönemin KaosGL.org muhabiri. O dönem Kaos GL, bu gelişmeyi “Diyarbakırda da bu sene eşcinseller için yeni bir gün doğdu ve Diyarbakırlı eşcinseller ilk kez Newroz’u kutlamak için alanlara indiler” diye duyurmuştu.

Ardından neredeyse her sene, kesintisiz bir şekilde LGBTİ+’lar örgütlü olarak Newroz’a katıldı. 2011’de ülke genelindeki LGBT örgütleri hep birlikte Diyarbakır Newrozu’na katıldı. “LGBT’ler Newroz’a Gitti Geldi, Hayat Devam Ediyor!” manşetiyle KaosGL.org’ta yer alan habere göre İstanbul’dan Lambdaistanbul, Kadın Kapısı ve İstanbul LGBTT, Eskişehir’den Morel, Ankara’dan Pembe Hayat ve Kaos GL, İzmir’den Siyah Pembe Üçgen ve Diyarbakır’dan Hevjin üyeleri, gökkuşağı bayrakları ile Diyarbakır Newrozu’ndaydı.

https://kaosgl.org/haber/newroz-da-bu-yil-da-lgbti-lara-saldiri

0 0 0 0 0 0
YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Sıradaki haber:

Hülya hemşireyi 11 bıçak darbesiyle öldüren kocaya ağırlaştırılmış müebbet istendi

HIZLI YORUM YAP

0 0 0 0 0 0

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için inceleyebilirsiniz.