a

Niğde’deki çocuk gelin davasında tutuklama var!

Niğde'de sosyal medya üzerinden 15 yaşında evlendirildiğini açıklayarak yardım isteyen çocuk gelinin davasında damat adayı tutuklandı.

Niğde’de 15 yaşındaki bir kız çocuğu, sosyal medya üzerinden zorla evlendirildiğini açıklayarak yardım istemiş, ardından devlet tarafından evinden alınarak koruma altına alınmıştı. Niğde’nin Altunhisar ilçesindeki Keçikalesi beldesinde yaşayan çocuğun damat adayı ve teyzesinin oğlu A.Ö., anne ve babası ile beraber gözaltına alındı.

Soruşturmada A.Ö.’nün ailesiyle birlikte Ankara’da yaşadığı, teyzesinin oğluyla evlendirilmek için memleketi Niğde’nin Altunhisar ilçesindeki Keçikalesi beldesine getirildiği öğrenildi. Bölge, akraba evliliklerinin yaygın olduğu bir yer. Başta damat adayı, adayın ailesi ve çocuk gelinin ailesi gözaltına alınırken, yapılan soruşturmalardan sonra İlçe Jandarma Komutanlığı, damat adayı ve ailesini Cumhuriyet Savcılığı’na göndermişti. Soruşturmalar sonucu gelinen noktada damat adayı tutuklanarak cezaevine gönderilirken, tarafların aileleri serbest kaldı. Çocuk gelin ise devlet tarafından koruma altında tutuluyor.

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı da konu hakkında bir açıklamada bulundu. Açıklamada, 15 yaşındaki kızın sosyal medya paylaşımının ardından bakanlığın hemen harekete geçtiği, çocuk hakkında bakım kararı alındığı söylendi, “ilgililer hakkındaki hukuki süreç bakanlığımızca takip edilmektedir” dendi. Niğde Valiliği de yaptığı açıklamada “Bazı sosyal medya mecralarında, Altunhisar ilçesine bağlı Keçikalesi beldesinde ikamet eden bir kız çocuğunun 15 yaşında zorla evlendirildiğine yönelik paylaşımlar üzerine güvenlik güçlerimiz ile Aile ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü ekiplerimiz konunun takibi için ivedilikle harekete geçmişlerdir” ifadelerini kullandı.

https://www.kucukmenderes.com.tr/nigdedeki-cocuk-gelin-davasinda-tutuklama-var/

0 0 0 0 0 0
YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Sıradaki haber:

Türkiye 15 yaşındaki çocuk gelin skandalını konuşuyor: Anne baba ve damat…

HIZLI YORUM YAP

0 0 0 0 0 0

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için inceleyebilirsiniz.