a

Oğluna “mükemmel gelini” yetiştirmek için kız çocuğu kaçırdı!

Bir kadın, 27 yaşındaki oğluna "mükemmel bir eş olarak yetiştirmeyi" planladığı 11 yaşındaki bir kız çocuğunu kaçırdığı için hapis cezasına çarptırıldı.

Yang soyadlı kadın, reşit olmayan kızla 13 Şubat 2023’te Guizhou’nun güneybatı eyaletinin Liupanshui Şehrindeki bir köyü ziyaret ederken tanıştı.

Kendisinden çok daha büyük olan oğlu için harika bir gelin olacağından emin olarak, kızın anne babasına, Yunnan eyaletinin Qujing Şehrine kendisiyle birlikte gelmesine izin verip vermeyeceklerini sordu.

Kızın babası teklifi reddetti ancak bu, kadının yedek planına devam etmesine neden oldu.
Kızını kaçırmak için 27 yaşındaki oğluyla komplo kurdu ve 14 Şubat’ta hedefin evde yalnız kalmasını bekleyip onu kaçırdılar.

Yang, 11 yaşındaki kızı kaçırıp Yunnan’daki evine götürdükten sadece altı gün sonra tutuklandı ve oğlu dört gün sonra teslim oldu.
15 Aralık’ta anne-oğul, çocuk kaçırma suçundan Yang iki yıl ve oğlu yedi ay hapis cezasına çarptırıldı ve mahkemenin kararına itiraz etmelerine rağmen temyiz mahkemesi geçen ay ilk cezayı korudu.
Mahkemenin verdiği ceza, Çin sosyal medyasında genel bir öfkeye neden oldu; yorumların büyük çoğunluğu, anne-oğul ikilisinin işledikleri suça göre çok daha düşük bir ceza aldığını iddia ediyordu.

“Çocuk kaçakçılarına verilen cezaların neden hala bu kadar hafif olduğunu anlamıyorum. Suçun devam etmesinin nedeni budur” diye yazdı bir kişi.
“Yedi ay? Inanılmaz. Çocuk kaçırmanın maliyeti artık bu kadar mı düştü? Bu fiilen suçu teşvik ediyor” diye yorum yaptı başka kişi.

Her ne kadar bazıları kaçırılan kız ile taliplisi arasındaki yaş farkı hakkında da yorum yapsa da, Çin’in, ergenlik öncesi kızların aileler tarafından evlat edinilip, oğulları için gelecekteki gelinler olarak yetiştirildikleri eski bir çocuk gelin geleneğine sahip olduğunu belirtmekte fayda var.
Uygulama 1950’de yasaklandı ancak kırsal alanlarda devam ettiği bildiriliyor.

https://www.gaziantepolusum.com/haber/20041545/ogluna-mukemmel-gelini-yetistirmek-icin-kiz-cocugu-kacirdi

0 0 0 0 0 0
YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Sıradaki haber:

Bakan Göktaş, Kadınlara Destek Olmayı Sürdürüyor

HIZLI YORUM YAP

0 0 0 0 0 0

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için inceleyebilirsiniz.