a

Öğrenciler Öfkeli: “Yurtlarda KYK’ya, Üniversitelerde YÖK’e Rağmen Yaşayacağız!”

İstanbul Üniversitesi'nin Beyazıt Kampüsü'nde toplanan öğrenciler, Yükseköğretim Kurulu'nun (YÖK) 42'nci yıl dönümünde, KYK yurtlarında yaşanan sorunlara ve üniversitelerdeki YÖK politikalarına karşı bir eylem gerçekleştirdi.

“Yurtlarda KYK’ya, üniversitelerde YÖK’e rağmen yaşayacağız” ve “Katil KYK” yazılı pankartlar taşıyan öğrenciler, yaşamak istediklerini ve baskılara boyun eğmeyeceklerini vurguladı. Kısa Dalga’nın haberine göre eylem yapan öğrenciler, üniversitelerin özgür düşünce ve bilimsel çalışmalar için var olduğunu, ancak YÖK ve KYK politikalarının bu özgürlüklere ket vurduğunu dile getirdi. “Ölmeye değil, yaşamaya geldik”, “YÖK’e de AKP’ye de yeter” sloganları altında, polis ve medya baskısının üniversitelerden kaldırılması talep edildi. Eylemde yapılan ortak açıklamada, YÖK’ün, üniversitelerdeki demokratik işleyişi yok sayarak, ‘kayyum rektörler’ aracılığıyla üniversiteleri ticarethanelere dönüştürmeye çalıştığı ifade edildi. Öğrenciler, şiddet ve baskı mekanizmalarıyla kampüslerin kadınlar ve LGBTİQ+ bireyler için güvensiz hale getirildiğini, öğrenci etkinliklerine yönelik saldırılar karşısında seslerini yükselttiklerini belirtti. Ayrıca, üniversitelerdeki ekonomik ve sosyal sorunlara da dikkat çekerek, öğrenci yemekhanelerine yapılan zamlar ve barınma sorunlarına çözüm talep etti. Eylem, son zamanlarda yaşanan öğrenci intiharlarına da işaret ederek, bu trajedilerin iktidarın yarattığı geleceksizlik ve yoksulluk politikalarının bir sonucu olduğunu vurguladı. Geleceksizliğe itilen öğrencilerin yanında olduklarını ve bu duruma seyirci kalmayacaklarını ifade etti. Öğrenciler, üniversitelerin ticari çıkarlara hizmet etmek yerine bilim ve özgür düşünce üreten kurumlar olarak kalması için mücadelelerinin süreceğini duyurdu. 

https://esitlikadaletkadin.org/ogrenciler-ofkeli-yurtlarda-kykya-universitelerde-yoke-ragmen-yasayacagiz/

0 0 0 0 0 0
YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Sıradaki haber:

Kız öğrencilere mobbing: Pijamayla çıkmayın, erkekler tahrik oluyor

HIZLI YORUM YAP

0 0 0 0 0 0

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için inceleyebilirsiniz.