a

Pembe Hayat’tan ayrımcı Anayasa değişikliğine karşı bilgi notu

Pembe Hayat LGBTİ+ Dayanışma Derneği, iktidar partisi ve ortaklarının Meclis’e getirdiği “tıbbi zorunluluk dışında cinsiyet değişikliğini” yasaklamayı da öneren Anayasa teklifine karşı bilgi notu yayımladı.

Pembe Hayat LGBTİ+ Dayanışma Derneği, Adalet ve Kalkınma Partisi, Milliyetçi Hareket Partisi ve Büyük Birlik Partisi’nin 9 Aralık’ta Meclis’e getirdiği “tıbbi zorunluluk dışında cinsiyet değişikliğini” yasaklamayı da öneren Anayasa teklifine karşı bilgi notu yayımladı.

Bilgi notunda, Avukat Evrim Demirtaş, “cinsiyet değişikliğini yasaklayan” kanun teklifine istinaden, Türk Medeni Kanunu madde 40’ta düzenlenen “cinsiyet değişikliği” ile ilgili hukuki süreci, aranan şartları ve prosedürün hukuki sonuçlarını anlatıyor.

Av. Demirtaş bilgi notunda; Türkiye’de uygulanan prosedürde, belli bir hukuki standardın olmadığını vurguluyor ve şu başlıklarda konuyu açıyor: “Cinsiyet Uyum Süreci ve Hukuki Süreç”, “Cinsiyet Değişikliği İçin Aranacak Şartlar”, “Cinsiyet Değişikliğinin Hukuki Sonuçları”

Bilgi notuna buradan ulaşabilirsiniz. 

https://kaosgl.org/haber/pembe-hayat-tan-ayrimci-anayasa-degisikligine-karsi-bilgi-notu

0 0 0 0 0 0
YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Sıradaki haber:

Altın Şöhret Prestige Ödüllerinde, “Kadına şiddete hayır” mesajı verildi

HIZLI YORUM YAP

0 0 0 0 0 0

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için inceleyebilirsiniz.