a

Saldırılara karşı mücadele içinde olacağız

Kürt halkı ve HDP'nin yanı sıra ezilen ve ötekileştirilenlerin avukatlığını yaptıkları için bakanlığı sona eren AKP'li Süleyman Soylu tarafından hedef gösterildiklerine işaret eden hukuk örgütleri, saldırılara karşı mücadele edeceklerini belirtti.

Sosyal Hukuk Toplum ve Hukuk Araştırmaları Vakfı (TOHAV), Özgürlük İçin Hukukçular Derneği (ÖHD) İstanbul Şubesi, Çağdaş Hukukçular Derneği (ÇHD) İstanbul Şubesi, Adalet İçin Hukukçular, Avukat Dayanışması, Çağdaş Avukatlar Grubu, Demokrasi İçin Hukukçular, Katılımcı Avukatlar ve Özgürlükçü Demokrat Avukatlar, görev süresi dolan ancak İçişleri Bakanlığı’nı sürdüren AKP’li Milletvekili Süleyman Soylu’nun avukatları hedef göstermesine dair yazılı açıklama yaptı. Soylu’nun ifadelerini, “Avukatlara, savunmaya açık saldırı” olarak değerlendirilen yazılı açıklamada, bu saldırının ilk olmadığını işaret edildi ve ÇHD üyesi Halkın Hukuk Bürosu avukatları hakkındaki yargılamalara işaret edildi. SOYLU’NUN ÇABASI NE? Amed’te 25 avukatın gözaltın alınması ve 4 avukatın tutuklanmasına da dikkat çekilen açıklamada, “Bugün hizbullahçıları kendi partisinden meclise taşıyan ve koruyan, neredeyse her türlü suç örgütü mensubu ile boy boy fotoğrafları yayınlanan biri olarak Soylu’nun mesleğimizi, savunmayı sürekli kriminalize etmeye çalışması, avukatlar başta olmak üzere hak savunucuları, demokratik kitle örgütleri ve sivil toplum örgütlerinin yargı tehditlerine maruz bırakması ancak yaptığı tüm iş ve operasyonlardaki suçlarını örtme çabasının göstergesidir” ifadelerine yer verildi. SOYLU’YA KARŞI MÜCADELE İÇİNDE OLACAĞIZ Kürt halkının ve HDP’nin avukatlığını yapmanın, Kürtlerin ana dilini konuşmasını savunmanın ve bunu mahkemelerde dile getirmenin suç teşkil etmediğinin altı çizilen açıklamada, şu ifadelere yer verildi: “Gözaltında işkencelere engel olmak, kaybetme politikalarına karşı mücadele etmek suç teşkil etmez. Kadınların, LGBTI+’ların, göçmenlerin, öğrencilerin, yoksulların haklarını savunmak; ezilen tüm halkların ve işçi sınıfının avukatlığını yapmak suç teşkil etmez. Dolayısıyla Süleyman Soylu’nun açık saldırılarından korkmuyoruz. Süleyman Soylu’nun mesleğimize yönelik bu açıklamalarından sonra olası hukuka aykırı operasyonlara karşı mücadele içinde olacağımızı şimdiden ilan ediyoruz. Kim ne derse desin, mesleğimizi halkımız için yapmaya devam edeceğiz. Savunma susmadı, susmayacak.”

https://politikahaber.com/hukuk-orgutleri-saldirilara-karsi-mucadele-icinde-olacagiz/

0 0 0 0 0 0
YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Sıradaki haber:

Pembe Hayat danışma hatları seçim günü açık

HIZLI YORUM YAP

0 0 0 0 0 0

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için inceleyebilirsiniz.