a

Samsun Kadın Dayanışması

Samsun Kadın Dayanışması, "Çocuk yaşta ve zorla evlendirmeler münferit vakalar değil. Yirmi yıldan uzun süredir iktidarda olanların örtbas ettiği ilk çocuk istismarı vakasının bu olmadığını biliyoruz. Nüfus ve Sağlık Araştırması 2018 sonuçlarına göre, 20-49 yaş aralığındaki kadınların yüzde 21'i 18 yaşından önce, yüzde 4'ü 14 yaşında veya daha küçük yaşta evlendirilmiş" açıklamasını yaptı.

Samsun Kadın Dayanışması, “Çocuk yaşta ve zorla evlendirmeler münferit vakalar değil. Yirmi yıldan uzun süredir iktidarda olanların örtbas ettiği ilk çocuk istismarı vakasının bu olmadığını biliyoruz. Nüfus ve Sağlık Araştırması 2018 sonuçlarına göre, 20-49 yaş aralığındaki kadınların yüzde 21’i 18 yaşından önce, yüzde 4’ü 14 yaşında veya daha küçük yaşta evlendirilmiş” açıklamasını yaptı. Samsun Kadın Dayanışması üyeleri, dün akşam İlkadım ilçesi Çiftlik Caddesi üzerinde bulunan Süleymaniye geçidinde bir araya gelerek, “Tacize, Tecavüze, Cinsel Şiddete Çocuk İstismarına Hayır” konulu basın açıklaması yaptı. Samsun Kadın Dayanışması adına basın açıklamasını Sevil Topaloğlu, Nilay Teletar ve Eda Efil okudu. Sevil Topaloğlu konuşmasında şu ifadelere yer verdi: “Çocuk cinsel istismarı ve kadına karşı şiddet gölgesinde anayasa yapmak. Türkiye bir kadının 6 yaşından bu yana istismar edildiği haberiyle sarsılmışken, 25 Kasım Kadına Karşı Şiddetle Mücadele Günü’nde şiddetsiz bir hayat hakkı ve özgürlükleri için sokağa çıkan kadınlara uygulanan polis şiddetinin izleri henüz tazeyken, iktidar anayasa değişikliği önerisini Meclis’e sunacağını duyurdu. Eşitlik ve laikliğe karşı savaş açan, çocuk cinsel istismarına göz yuman, kadına karşı şiddeti ve ayrımcılığı körükleyen, din tüccarlarına ve istismarcılara kol kanat geren AKP’nin anayasa teklifi sunması ülkenin siyasi tarihine geçen pek çok garabetten biri olarak hatırlanacak.

“ÇOCUK CİNSEL İSTİSMARI SUÇLARINDA BUZDAĞININ GÖRÜNEN KISMI”

Türkiye günlerdir çocuk cinsel istismarını konuşuyor. Bir tarikat şeyhinin henüz 6 yaşındaki kızını bir müridine ‘peşkeş çekmesi’, ardından 13-14 yaşında imam nikahıyla zorla evlendirmesi kamuoyunun gündemine ve vicdanlara bomba gibi düştü. Genç kadının 6 yaşından itibaren yaşadığı cinsel istismar şok edici olsa da maalesef bu olay ülkemizdeki çocuk cinsel istismarı suçlarında buzdağının sadece görünür kısmı. Cinsel istismar yıllar önce tespit edilmesine rağmen soruşturmanın üstü örtülmüş. Öncelikle, daha küçücük bir çocukken yaşamaya başladığı, akla ve vicdana sığmayan cinsel istismar ve tecavüz suçunu yıllar sonra anlatma gücünü kendisinde bulmuş bu genç kadının adalet arayışını ve suçluları ifşa etme iradesini kutlamak ve benzer acıları yaşayıp da dile getiremeyenlere cesaret vermesini dilemek gerekir. Savcılık dosyasındaki belgeler gösteriyor ki, on yıl önce 2012 yılında, cinsel istismar doktor tarafından fark edilmiş, bunun üzerine soruşturma başlatılmış, ancak organize sahtekarlıkla soruşturmanın üstü örtülmüştür. Yıllarca bu istismarı yaşamış ve hayatta kalmayı başarmış olan kadının beyanı, doktor raporları, fotoğraflar, ses kaydı, şüpheli ikrarları dikkate alınarak; suçlular ve bu suça yardım ve yataklık eden herkes evlenme ehliyeti olmayan çocuklara dini nikah kıyan din görevlileri, evlatlarını çocuk yaşta evlendiren aileler, ihbar yükümlülüğünü yerine getirmeyerek buna göz yuman görevliler ve resmi otoriteler kamu davası açılarak yargılanmalı ve eylemleri nedeniyle cezalandırılmalıdır.

https://www.sondakika.com/yerel/haber-samsun-kadin-dayanismasi-cocuk-yasta-ve-zorla-15488853/

0 0 0 0 0 0
YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Sıradaki haber:

Mesafesiz Sohbetler’de önümüzdeki hafta: Güzellik

HIZLI YORUM YAP

0 0 0 0 0 0

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için inceleyebilirsiniz.