a

 ‘Sanat ve kadın’ tartışıldı

İZMİR Büyükşehir Belediyesi Tematik Kadın Forumları'nın üçüncüsünü 'Sanat ve Kadın' temasıyla düzenledi.

Forumda konuşan İzmir Kent Konseyi Başkanı Nilay Kökkılınç, “Kadınlar yalnızca ilham veren değil yaratan, kurgulayan, inşa edenlerdir!” dedi. Kadın dostu kent vizyonuyla çalışmalarını sürdüren İzmir Büyükşehir Belediyesi, kentin 30 ilçesinde düzenlediği tematik kadın forumlarının üçüncüsünü ‘Sanat ve Kadın’ temasıyla Karşıyaka Zübeyde Hanım Nikah Sarayı’nda düzenledi. Foruma İzmir Büyükşehir Belediyesi Toplumsal Cinsiyet Eşitliği Komisyonu Başkanı ve İzmir Kent Konseyi Başkanı Nilay Kökkılınç, Karşıyaka Belediye Başkan Yardımcısı Berkhan Alptekin, İzmir Büyükşehir Belediyesi Sosyal Projeler Dairesi Başkanı Anıl Kaçar, bürokratlar, meclis üyeleri, muhtarlar, sivil toplum kuruluşları temsilcileri ile vatandaşlar katıldı.

‘KADINLAR YALNIZCA İLHAM VEREN DEĞİL YARATAN, KURGULAYAN VE İNŞA EDENLERDİR’

İzmir Kent Konseyi ve Karşıyaka Belediyesi iş birliğiyle düzenlenen forumda konuşan İzmir Büyükşehir Belediyesi Toplumsal Cinsiyet Eşitliği Komisyonu Başkanı ve İzmir Kent Konseyi Başkanı Nilay Kökkılınç, “Tüm alanlarda olduğu gibi sanatta da kadınlar var olduklarını dayanışmayla farklı disiplinlerin birbirlerine verdikleri güçle çoğalarak gösterdiler. Kadınlar yalnızca ilham veren değil yaratan, kurgulayan, inşa edenlerdir” dedi. Forumun moderatörlüğünü İstanbul Aydın Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Drama ve Oyunculuk Bölümü Öğretim Görevlisi Dr. Sündüz Haşar yaptı. Forumda kadınların toplumsal cinsiyet rolleri nedeniyle hayatlarının her alanında yaşadıkları eşitsizlik ve erkek egemen çalışma hayatında karşılaştıkları görünen, görünmeyen çok sayıda engelin sanat dünyasındaki etkileri tartışıldı. Sanatta, sahnede fırsat eşitsizliği, medyada kadına yönelik şiddet, sanatta ücret eşitsizliği gibi konuların konuşulduğu foruma yönetmen, oyuncu ve İstanbul Aydın Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Drama ve Oyunculuk Bölümü Öğretim Görevlisi Ayşe Lebriz Berkem, Dokuz Eylül Üniversitesi Devlet Konservatuarı Müzik Bölümü Piyano Ana Sanat Dalı Öğretim Üyesi Dr. Demet Eytemiz ve İzmir Kısa Film Festivali Koordinatörü ve İzmir Vakfı Sinema Koordinatörü Gülen Saygı konuşmacı olarak katıldı. İlçelerin temel özelliklerini dikkate alarak planlanan tematik Kadın Forumlarının ilki Bornova Dramalılar Köşkü’nde ‘Kadın Hakları’, ikincisi ise ‘Mercek Altında: Kadına Yönelik Şiddet’ temasıyla yapılmıştı.

https://www.hurriyet.com.tr/yerel-haberler/izmir/tematik-kadin-forumunda-sanat-ve-kadin-tarti-42202398

0 0 0 0 0 0
YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Sıradaki haber:

2022 Dünya Ayrımcılık Gündemi

HIZLI YORUM YAP

0 0 0 0 0 0

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için inceleyebilirsiniz.