a

Savcıya göre LGBTİ+’lara saldıranlar vatandaş, Onur Yürüyüşü ‘kanuna aykırı eylem!

Ankara Onur Yürüyüşü’nde gözaltına alınan 42 kişiye dava açıldı. İddianamede, gözaltına alınan bir aktivistin “kanun dışı eylemlere katılmayı alışkanlık hale getirdi” denerek fişlendiği ortaya çıktı.

Yoğun polis saldırısıyla geçen Ankara Onur Yürüyüşü’nde gözaltına alınanlara dava açıldı. Polisin, İslamcı LGBTİ+ düşmanlarının Hacı Bayram Camii ve Kuğulupark’taki linç ve nefret çağrılarına izin verirken Ankara Onur Yürüyüşü’ne saldırdığı 5 Temmuz 2022’de gözaltına alınan 42 kişi hakkında iddianame kabul edildi.

Cumhuriyet Başsavcılığı’nın hazırladığı iddianame önce reddedilse de, Savcılığın itirazı üzerine red kararı kaldırıldı ve dava açılmış oldu.

Yürüyüşte yoğun polis şiddetiyle gözaltına alınanlar 2911 Sayılı Toplantı ve Gösteri Yürüyüşü Kanunu’na muhalefet, hakaret, basit yaralama, görevi yaptırmamak için direnme gibi bir dizi suçtan Mahkeme karşısına çıkacak.

Polisin kot pantolonunun yırtılması iddianamede, polis şiddeti ise yok!

İddianamede, Ankara Onur Yürüyüşü hakkında “sözde” sıfatı kullanılırken, aynı gün LGBTİ+’lara saldırmak için bir araya gelen İslamcı gruplardan “vatandaş” diye bahsedildi. Gözaltına alınan LGBTİ+ aktivistleri için ise “Lezbiyen, Gay, Biseksüel, Trans ve İnterseks (Lgbti+) yapılanmasına müzahir şahıslar tarafından gerçekleştirilen kanuna aykırı eylemler esnasında 42 şüpheli yakalanmıştır” ifadeleri kullanıldı.

Savcı, polis şiddetiyle gözaltına alınan LGBTİ+’ların polise saldırdığını iddia ederken, bir polisin “299,99 TL’ye aldığı kot pantolonun yırtıldığını” da iddianameye ekledi. Kameralara da yansıyan yoğun polis şiddeti ise savcılık iddianamesinde yer almadı.

İddianamede fişleme itirafı!

Öte yandan, Savcı Onur Yürüyüşü’nde gözaltına alınan bir kişi hakkında “kanuna aykırı eylemlere katılmayı alışkanlık haline getirdiğinden ve buna bağlı olarak da adli tahkikatlara maruz kaldığından dolayı tanınan” ifadelerini kullanarak fişlemeyi de itiraf etmiş oldu.

Ankara Onur Yürüyüşü’nde ne oldu?

İslamcı LGBTİ+ düşmanlarının Hacı Bayram Camii ve Kuğulupark’taki linç ve nefret çağrılarına izin veren polis 5 Temmuz 2022’de 2. Ankara LGBTİ+ Onur Yürüyüşü’ne saldırdı.

2. Ankara Onur Yürüyüşü’nün düzenleneceği Kuğulu Parkın etrafı yürüyüş öncesi polis araçlarıyla çevrelendi. Gazeteciler alandan zorla uzaklaştırıldı. “Şova izin vermeyeceğiz” diyerek parktaki LGBTİ+’ları dışarı çıkardı.

LGBTİ+’lar tüm engellemelere rağmen Onur Yürüyüşü’nü gerçekleştirdi. Tunalı Hilmi Caddesi’ne bağlanan sokaklardan, “Nefrete inat, yaşasın hayat” sloganları yükseldi.

Daha toplanma başlamadan bir LGBTİ+ aktivistini gözaltına alan polis, yoğun biber gazı kullanarak 42 kişiyi gözaltına aldı. Ters kelepçe işkencesi uyguladı. Gözaltına alınanlar Emniyet’teki ifadelerinin ardından 6 Temmuz sabah saatlerinde serbest bırakıldı.

Polis saldırısında Mezopotamya Ajansı’ndan gazeteci Emel Vural’ın yüzüne biber gazı sıkıldı. Polis, KaosGL.org muhabiri Aslı Alpar’a da saldırarak bacağından yaraladı.

LGBTİ+’lar saldırılar öncesi Tunalı Hilmi Caddesi’nde birçok farklı grup halinde yürüdüler. Kennedy Caddesi ve Bestekar Sokak’ta polis darp ederek LGBTİ+’lara saldırdı. Ankara Onur Yürüyüşü basın açıklaması Tunalı Hilmi Caddesi’nde yürünerek okundu. Öte yandan, LGBTİ+ düşmanı İslamcı gruplar da LGBTİ+’lara saldırmaya kalkıştı.

https://kaosgl.org/haber/savciya-gore-lgbti-lara-saldiranlar-vatandas-onur-yuruyusu-kanuna-aykiri-eylem

0 0 0 0 0 0
YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Sıradaki haber:

Kadınlar, günlerini üreterek kutladı

HIZLI YORUM YAP

0 0 0 0 0 0

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için inceleyebilirsiniz.