a

Şebnem Korur Fincancı ilk kez hakim karşısına çıktı

Türk Silahlı Kuvvetleri'ne (TSK) yönelik açıklamaları gerekçe gösterilerek hakkında 'terör örgütü propagandası yapmak' suçundan dava açılan Türk Tabipleri Birliği Merkez Konseyi Başkanı Şebnem Korur Fincancı, ilk kez hakim karşısına çıktı.

Şebnem Korur Fincancı ilk kez hakim karşısına çıktı

Türk Silahlı Kuvvetleri’ne (TSK) yönelik açıklamaları gerekçe gösterilerek hakkında ‘terör örgütü propagandası yapmak’ suçundan dava açılan Türk Tabipleri Birliği Merkez Konseyi Başkanı Şebnem Korur Fincancı, ilk kez hakim karşısına çıktı.

İstanbul 24. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen duruşma öncesi Çağlayan’daki İstanbul Adalet Sarayı önü polis tarafından tamamen kapatıldı ve geçişlere kısıtlı şekilde izin verildi. TTB adına adliyenin biraz uzağında açıklama yapıldı. Açıklamaya ve duruşmaya CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu, CHP milletvekilleri Sezgin Tanrıkulu, Mahmut Tanal, Ali Şeker, HDP milletvekilleri Züleyha Gülüm, Oya Ersoy, Filiz Kerestecioğlu, Ömer Faruk Gergerlioğlu, TİP Milletvekili Ahmet Şık, İstanbul, İzmir, Van, Diyarbakır baro başkanları ve TTB yöneticileri katıldı.

DURUŞMADA TARTIŞMA

Fincancı, tutuklu bulunduğu cezaevinden duruşmaya getirildi ve duruşmada hazır bulundu. Avukatlar duruşmanın büyük salonda yapılmasını talep etti, mahkeme heyeti talebi reddetti. Mahkeme heyeti ayrıca savunma yapacak avukat sayısını üç avukatla sınırlandırdı. Mahkeme başkanının, Fincancı’ya ‘sen’ diye hitap etmesi üzerine tartışma çıktı.

5,5 SAAT KELEPÇEYLE GETİRİLDİM

Şebnem Korur Fincancı, şunları söyledi: * İfade tarzınızdan, hakkımda hüküm verdiğinizi düşünüyorum. Hem yaş hem kıdem olarak, hukuk fakültelerinde hocanız olarak yer almış biriyken bana sen diye hitap edemezsiniz. Adil yargılama ihlali olduğunu söylemeden iddianameye geçmek istemem. * Defaten başvurulara rağmen ne yazık ki İstanbul’a getirilme şartlarım ihlale yol açacak haldedir. 64 yaşındayım, pek çok sağlık sorunum var. O sevk araçlarının hepsine tanıklık ettim. En rahat araçla getirdiklerini söylediler. Amortisörü yok aracın ve benim fıtığım var. Şu anda ağrım var örneğin. * Tek silahım kalem ve beynim. Herkes tanıktır buna. Kelepçeyle ve hareket sınırı olan kelepçeyle 5,5 saat, tüm yol boyunca yolculuk ettirdiler. * İnsan onurunun yok edildiği, sınırsız iktidarla, katıksız bir güç düzenine boyun eğmeden Socrates’in deyimiyle ‘devletin başına musallat olan at sineği’ olmaya çalışıyorum. * Bu yaşıma kadar elimden geldiğince bir yurttaş, bir hekim, bir bilim insanı ve insan hakları savunucusu olarak ödevlerimi eksiksiz yerine getirdiğime kanaat getiriyorum.Hekim, zor durumda olanların avukatı, sesini duyuranı olmayı ister. Hocam bunu bana söyledikten beri mesleğimin temel ilkesi olarak saydım.

https://www.sozcu.com.tr/2022/gundem/son-dakika-sebnem-korur-fincanci-ilk-kez-hakim-karsisina-cikti-7533733/

0 0 0 0 0 0
YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Sıradaki haber:

Bingöl’de 180 kadına KADES tanıtıldı

HIZLI YORUM YAP

0 0 0 0 0 0

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için inceleyebilirsiniz.