a

Şeriat hayaline geçit verilemez

Ülke eğitimden yargıya, bürokrasiden sosyal yaşama kadar her alanda gericilik kuşatmasına alındı. Laiklik tasfiye edilirken şeriatı eleştirmek bile "halkı kin ve düşmanlığa sevk etmek" bahanesiyle suç unsuru sayılıyor.

Politika Servisi İktidar, tarikatlar ve cemaatler eliyle ülke her geçen gün büyüyen bir karanlığa doğru çekiliyor. Cumhuriyet’in ilerici değerleri teker teker budanırken laiklik tasfiye ediliyor. Hilafet bayraklarıyla şeriat çağrısı yapan gericilerin hedef gösterdiği konser ve festivaller yasaklanıyor, içinde en küçük bir tarikat eleştirisi geçen dizilere anında RTÜK sopası gösteriliyor. Eğitim sistemi, gerici maarif modeli ve ÇEDES projesiyle kuşatma altına alınırken, bütün bir sosyal yaşam karanlık baskılar ve saldırılarla boğulmak isteniyor. Şeriata, gericiliğe, tarikatlara, imam hatiplere yönelik en küçük eleştiri, TCK’nın 216’ncı maddesinde yer alan “Halkı kin ve düşmanlığa tahrik” suçlamasıyla susturulmak isteniyor. Şarkıcı Gülşen, Avukat Feyza Altun gibi pek çok isim de yakın dönemde söz konusu madde dayanak gösterilerek gözaltına alındı. Tüm bunlar yaşanırken Meclis muhalefetinden ise laikliği savunan güçlü bir ses çıkmış değil. ÇEDES projesine, Maarif modeline karşı çıkan binlerce yurttaş ülkenin pek çok yerinde eylemler yapıyor. Şeriat çağrılarına tepki gösteren binlerce yurttaş sesini sosyal medyadan duyurmaya çalışıyor. 

https://www.birgun.net/haber/seriat-hayaline-gecit-verilemez-538740

0 0 0 0 0 0
YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Sıradaki haber:

“Dünyada her 69 kişiden biri zorla yerinden edildi”

HIZLI YORUM YAP

0 0 0 0 0 0

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için inceleyebilirsiniz.