a

Şiddete karşı bir arada

Birleşmiş Milletler Kadın Birimi (UN Women), yakın partner şiddetine karşı sesini yükseltenleri düzenlediği etkinlikte bir araya getirdi. Etkinliğe katılanlar hep beraber kadına yönelik şiddete karşı 'hayır' dedi.

Tüm dünyada 25 Kasım-10 Aralık arasında düzenlenen 16 Günlük Aktivizm-Kadınlara Yönelik Şiddete Son Kampanyası kapsamında bu yıl yakın partner şiddetine dikkat çeken UN Women, ‘SheSaidNo’ kampanyasıyla herkesi şiddete karşı birlikte mücadele etmeye davet etti. Kampanyanın tanıtımı için İstanbul Gazhane’de düzenlenen etkinlikte sivil toplum, medya, gençler, belediye, UN Women ortaklarından temsilciler ve ünlüler, kadınlara yönelik şiddete karşı konuşma yaptılar. Konuşmaların ardından katılımcılar #SheSaidNo stensilleriyle pankart boyadı.

‘Şiddeti tarihe gömelim’

Açılışta konuşma yapan Birleşmiş Milletler Türkiye Mukim Koordinatörü Alvaro Rodriguez, “UN Women öncülüğünde yürütülen Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri kampanyası kadınlara ve kız çocuklarına yönelik şiddeti önlemeyi ve ortadan kaldırmayı hedefliyor. Kadınlara ve kız çocuklarına yönelik şiddet dünyadaki en yaygın insan hakları ihlalidir. Kovid-19 pandemisinden ekonomik çalkantıya, son gelişmelerin dünya çapında kadınlara ve kız çocuklarına yönelik istismarı daha da artırdığını biliyoruz. Kadın haklarını desteklemek için bir tavır alalım ve sesimizi yükseltelim. Kadınlara ve kız çocuklarına yönelik şiddeti tarihe gömelim” dedi. Bu yıl kampanyanın odağına yakın partner şiddetini aldıklarını söyleyen UN Women Türkiye Ülke Direktörü Asya Varbanova, “Bunun en acımasızı ve en uç noktasında kadın cinayetleri yer alıyor. Birleşmiş Milletler Uyuşturucu ve Suç Ofisi (UNODC) ile birlikte yayınladığımız yeni rapora göre, her saat başı ortalama olarak beşten fazla kadın veya kız çocuğu yakın partneri veya diğer aile üyeleri tarafından öldürülüyor. Bu cinayetler önlenemez değil. Denenmiş, test edilmiş ve kanıtlanmış çözümlere sahibiz ve bunun için eğitimli, destekleyici kolluk ve adalet hizmetleri ile erken müdahale, mağdur merkezli destek ve koruma mekanizmaları da mevcut. Hepimiz savunucu olabiliriz ve seslerimiz birleştiğinde istediğimiz değişimi sağlayabiliriz. Şiddete ve eşitsizliklere karşı birlikte daha güçlüyüz. Gelin, birlikte yaşamak istediğimiz dünyaya birlikte yürüyelim” diye konuştu.

‘Cesur adımlar atılmalı’

UN Women Türkiye İyi Niyet Elçisi Demet Evgar da konuşmasında şunları söyledi: “Turuncu, umudun ve ışığın simgesi. Bu nedenle 16 Günlük Aktivizmin de rengi. Umudu ve ışığı hiç kaybetmeden ısrarla kadın hakları insan haklarıdır ve kadına yönelik şiddet bir insan hakları ihlalidir ve suçtur diyoruz. Toplumsal cinsiyet eşitliğine şiddeti önlemeden, tamamen sonlandırmadan ulaşmamız çok zor. O nedenle kadına yönelik şiddetle mücadele eden tüm aktörlerin şiddete karşı seslerinin yükselmesi ve bu konuda cesur adımlar atılması çok önemli.”

https://www.milliyet.com.tr/gundem/siddete-karsi-bir-arada-6863540

0 0 0 0 0 0
YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Sıradaki haber:

2022 İstanbul Onur Haftası yasakları AYM’ye taşındı

HIZLI YORUM YAP

0 0 0 0 0 0

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için inceleyebilirsiniz.